Ludvík XVI. a jeho dvůr

Text dotazu

Dobrý večer, potřebovala bych najít bližší informace o rodině Ludvíka XVI. - děti, milenky, potomci. Pak také jak vypadal královský dvůr za jeho vlády a jaké slavné osobnosti na dvoře působily. Děkuji

Odpověď

     Ludvík XVI. (1754-1793) nebyl tyran, byl mírumilovný a měl soucit s trpícími, nepotrpěl si na luxus.  Bohužel byl příliš nerozhodný a neuměl prosadit svou. Nedokázal omezit extrémně nákladný provoz královského dvora a zejména své manželky Marie Antoinetty (1755-1793), dcery rakouské císařovny Marie Terezie.  Paradoxně na počátku revoluce stál na vrcholu moci a byl mezi lidem oblíbený, přesto byl nakonec svržen z trůnu a skončil na popravišti. Plná jedna pětina zemědělské půdy patřila šlechtě, privilegované vrstvě, která nemusela odvádět daně, takže většina ostatního obyvatelstva (měšťané a rolníci) nedokázali mnohdy uživit své rodiny a trpěli hladem. Proto se mezi nimi začaly šířit myšlenky osvícených filozofů o rovnosti před zákonem, lidských právech a svobodě, které nakonec vedly k pádu Bastily a Francouzské revoluci.

     Jednou z nejvýznamnějších osobností u dvora Ludvíka XVI. byl generální kontrolor financí Anne Robert Jacques Turgot, baron de l’Aulne, který spolupracoval na Diderotově a d’Alembertově Encyklopedii. Společně se svým panovníkem se snažil rozbít zbytnělé struktury a zmírnit bídu prostého lidu. Reformy se samozřejmě nesetkaly s pochopením privilegovaných vrstev, proti Turgotovi se spřádaly intriky a král ministra odvolal.

     Ludvík XVI. trpěl patrně fimózou, zúžením předkožky, které mu bránilo při plnění manželských povinností, nebyl ani nijak náruživý. Když v roce 1774 usedl na francouzský trůn, byl již čtyři roky ženatý s Marií Antoinettou, jejich manželství ještě pravděpodobně nedošlo naplnění. Nedá se tedy předpokládat, že by si vydržoval milenku. U dvora sice žila madame du Barry, milenka krále Ludvíka XV., Marie Antoinetta ji ale nesnášela, hned po smrti Ludvíka XV. byla převezena do kláštera Pont-aux-Dames. Nakonec skončila i ona na popravišti.

     V roce 1777 postoupil Ludvík XVI. nezbytnou operaci, kterou dlouho odkládal a manželský život královského páru se začal normalizovat. Roku 1778 se narodila dcera Marie Terezie Charlotta, v roce 1781 následoval první syn, který bohužel brzy zemřel, v roce 1785 druhý syn, pozdější Ludvík XVII. a v roce 1786 ještě dcera, Žofie Helena Beatrice.

    Historikové pokládají Ludvíka XVI. za čestného a vzdělaného člověka s dobrými úmysly, který se stal obětním beránkem revolucionářů. Vystupoval často nerozhodně, nedokázal řešit finanční krizi a v době všeobecné nouze žil se svou manželkou v přepychu, který dráždil.

Použité zdroje

THOMA, Helga. Z trůnu na popraviště: tragický konec korunovaných hlav. Vyd. 1. Praha: Ikar, 2000. 254 s. ISBN 80-7202-589-9.

THOMA, Helga. Metresy francouzských králů. Vyd. 1. Praha: Ikar, 1997. 214 s. ISBN 80-7202-092-7.

BORDONOVE, Georges. Ludvík XVI.: král mučedník. Vyd. 1. Praha: Brána, 2003. 242 s. ISBN 80-7243-198-6.

Toulky minulostí světa. 7. díl, [Evropa v konfliktech, osvícenství, Francouzská revoluce, napoleonské války, barok] / editor Zdeněk Volný. Vyd. 1. Praha: Via Facti, 2005. 223 s. ISBN 80-239-4959-4.