Ludvík Vaculík

Text dotazu

Dobrý den, sháním sekundární literaturu k dílu Ludvíka Vaculíka do roku 1968. Mám nějaké zdroje, nevím však, jak s těmito pracovat. Dá se použít k tématu jako sekundární literatura např. článek vydaný v roce 2004? Považuje se za sekundární literaturu také recenze a rozhovor? Velmi vám děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

z Vašeho dotazu není zcela patrné, zda sháníte sekundární literaturu k díku Ludvíka Vaculíka vydanému do r. 1968 nebo zda sekundární literatura má mít datum vydání do roku 1968.

I přesto Vás odkazujeme na odpověď v archivu služby Ptejte se knihovny (http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste/aba001/2007-2009/sekundarni-literatura-2), kde naleznete velmi hezký a ucelený přehled zdrojů pro sekundární literaturu. Jsou zde uvedeny zdroje, které můžete využít v obou případech - jak pro nalezení zdrojů pro sekundární literaturu do r. 1968, tak i pro novější záznamy.

K Vaší otázce, zda lze použít článek vydaný v roce 2004 - pokud má být sekundární literatura do r. 1968, tak nikoli, pokud ovšem datum vydání sekundární literatury není nijak omezeno, pak ho samozřejmě můžete použít. Zde záleží na zadání práce.

Nakonec k otázce recenze a rozhovoru jako sekundární literatuře - recenze je zcela určitě typem sekundární literatury, neboť sekundární literaturu lze chápat jako literaturu o primární literatuře. Pokud tedy rozhovor pojednává o primárním dokumentu, lze ho také považovat za sekundární literaturu. V odkázané odpovědi v archivu služby PSK máte navíc další možnosti výskytu sekundární literatury, citujeme:

"Různé rozbory či hodnocení literárních děl mohou být dále obsaženy i v knihách věnovaných jednotlivým autorům, v předmluvách a doslovech k jednotlivým vydáním, pro některé autory již může být zpracována personální bibliografie, která kromě přehledu autorových děl může např. obsahovat i přehled recenzí. Pro vyhledání těchto publikací můžete využít Elektronický katalog NK ČR - bázi NKC (http://sigma.nkp.cz/cze/nkc)."

Vřele Vám doporučujeme prostudovat odpověď v archivu služby PSK, na kterou jsme Vás odkázali v úvodu této odpovědi, naleznete zde všechny potřebné zdroje. Pro další inspiraci si můžete v archivu vyhledat další odpovědi na toto téma, do vyhledávacího okénka vpravo nahoře na adrese http://www.ptejteseknihovny.cz stačí zadat "sekundární literatura", příp. využít plnotextové vyhledávaní na adrese http://www.ptejteseknihovny.cz/search_form