Lucemburská republika rad

Text dotazu

Dobrý den,
kde bych sehnal základní historické informace o Lucemburské republice rad?
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

termín „Lucemburská republika rad“ je možné najít v české wikipedii (http://cs.wikipedia.org/wiki/Sov%C4%9Btsk%C3%BD_svaz#Sov.C4.9Btsk.C3.A9_republiky_mimo_.C3.BAzem.C3.AD_SSSR_po_I._sv.C4.9Btov.C3.A9_v.C3.A1lce) a na několika dalších internetových stránkách. Vztahuje se zřejmě k událostem kolem politické krize, která měla místo v Lucembursku na přelomu roku 1918 a 1919.

10. 11. 1918, den po abdikaci pruského císaře Viléma II., byl v Lucembursku založen sovět – Rada dělníků a rolníků. Sovět požadoval abdikaci velkovévodkyně Marie-Adelaidy, odvolání vládnoucí Nasavsko-Weilburské dynastie a založení lidové republiky. Navzdory tomu, že se nejednalo o masové hnutí, požadavky Rady dělníků a rolníků našly ohlas v parlamentu, kde levice vyvolala hlasování o odvolání dynastie. Návrh těsně neprošel, schválen byl ovšem návrh vyhlášení referenda o budoucím politickém uspořádání státu. 21. 11. vstoupila na území Lucemburska americká vojska, o pět dnů později vystřídaná Francouzi. 9. 1. 1919 se Lucembursko nacházelo v situaci na pokraji vypuknutí lidových bouří. Vzpoura skupiny lucemburských vojáků proti důstojníkům inspirovala část zástupců levice k založení Výboru veřejného blaha a proklamování republiky. V odpovědi na to předseda parlamentu François Altwies požádal francouzská vojska o udržení pořádku. K reálnému vzniku republiky tak nakonec nedošlo, k čemuž přispělo i mizivé nadšení lucemburské veřejnosti pro převrat.

Zdroje:

Hulicius, E.: Lucembursko. Praha : Nakladatelství Libri, 2008.

Kreins, J.-M.: Histoire du Luxembourg. Paris : Presses universitaires de France, 1996.