Loutna česká​

Text dotazu

Dobrý den, chtěl bych se zeptat,zdali text k Michnově Loutně české napsal také on nebo případně kdo je jehož autorem. Děkuji předem.

Odpověď

Dobrý den !

Adam Václav Michna z Otradovic komponoval vokální a vokálně-instrumentální hudbu s i vlastními básnickými texty. Motivem k tvorbě mu byl úpadek všeho národního života po bitvě na Bílé hoře, a zvláště také pokleslost umění, se jej bolestně dotýkaly a povzbudily ho k napsání jeho nejslavnějších děl.

Adam Michna je mj. také autorem jiné veleslavné písně vánoční - Chtíc, aby spal.

Použité zdroje

Ottův slovník naučný: illustrovaná encyklopaedie obecných vědomostí. V Praze: J. Otto, 1888-1909. 28 sv.