Lormes (město ve Francii)

Text dotazu

Lormes je městečko ve Francii. Zajímal by mě význam a původ slova l´orme, ze kterého tento název zřejmě vznikl. Na internetu jsem našla několik příjmení de Lorm, hlavně v Holandsku. Jsou téhož původu?

Odpověď

Slovo orme znamená francouzsky jilm (z latinského ulmus). Poprvé bylo slovo ve francouzštině zaznamenáno v roce 1175.
La Grande Encyclopédie, uvádí u hesla města popis znaku: "d'or a l'orme arraché de sinople". Což zřejmě, nejsme znalí odborné heraldické terminologie, znamená zlatý jilm v zeleném poli. Najdete jej zobrazený na adrese:
http://perso.wanadoo.fr/bernard.lecomte/lormes/francais.htm.
Pokud jde o souvislost s holandskými jmény - je pravděpodobná, ale vzhledem k obecnosti jména může být jen jazyková, v tomto ohledu nejsme s to mnoho říci.