Lori - můza Karla Hynka Máchy

Text dotazu

Dobrý den.Rád bych znal názor odborníků na
věrohodnost této knihy.Mám pochybnosti.Zároveň bych chtěl požádat o
doporučení na životopis K.H.Máchy a to nejpodroběnější a
nejvěrohodnější.Předem děkuji.

Odpověď

Dobry den,
v Literarnim archivu Pamatniku narodniho pisemnictvi, viz zaznam nize, maji ve fondu velkou cast pozustalosti K.H.Machy. O Machovi bylo napsano
mnozstvi  studii, biografii, viz Knihovna PNP
http://85.207.166.234/i2/i2.search.cls?ictx=pnp&iset=1. Posoudit, ktery zivotopis je nejverohodnejsi,  musi literarni vedci, literarni historikove a i jejich nazory se mohou ruznit. Se svym dotazem byste se mel obratit na Ustav pro ceskou literatu AV CR http://www.ucl.cas.cz/ a jiz zminovany Literarni archiv Pamatniku narodniho pisemnictvi http://www.pamatniknarodnihopisemnictvi.cz/cs/literarni-archiv.php , kde Vam odbornici na danou problematiku spise poradi.

MÁCHA Karel Hynek
právník, básník, prozaik

Osobní fond v rozsahu 21 kartónů, 1810 - 1960.

.Doklady a) vlastní: b) rodinné (M. Mácha): c) týkající se fondu (odborné popisy).
.Korespondence a) přijatá: b) odeslaná: c) cizí.
.Rukopisy a) vlastní (poezie, próza, poznámky, deníky): b) cizí (opisy, falza, M. Mácha).
.Tisky (o K. H. Máchovi).
.Výstřižky.
.Dokumentace (fotokopie rukopisů).
.Varia (kresby, hmotné památky).
Originální materiál popsán ve strojopisném vědeckém katalogu M. Červenky.

Další část fondu: Památník K. H. Máchy v Litoměřicích.

Ve fondu Narodni knihovny CR jsou dve bibliografie Karel Hynek Macha.
Vyberova bibliografie o zivote a dile K.H.Machy. Praha: Statni knihovna CSR, sektor bibliografie a informaci, 1986. a Bibliograficky katalog CSR. Ceske knihy 1956. Zvlastni sesit 3. KUNCOVA, Julie. Maj K.H.Machy 1836-1956.
(Soupis vsech vydani "Maje" a knizni literatury o K.H.Machovi z let 1932-1956). Praha: Narodni knihovna v Praze, 1956.

I zde je mozno cerpat informace o zivotopisne literature o Karlu Hynku Machovi, trebaze se jedna v obou pripadech jen o bibliografii vyberovou.
Ktery ze zivotopisnych del K.H.Machy je nejverohodnejsti, nemuzeme posoudit.
Na obalce knihy Dagmar Stetinove se pise:"...Dagmar Stetinova se snazila vzit do vztahu basnika a mladicke dcerky z remeslnicke rodiny..." Do jake miry zjistila autorka informace o zivote rodiny Lori Somkove a do jake miry si upravila zjistene skutecnosti, nemuzeme posoudit. V predmluve ke knize autorka pise: "...Teprve pozdeji, kdyz muj otec, tehdy clen opery Narodniho divadla, prisel za mnou s blokem, kde mel poznamky; nekde v divadelnim zakulisi se sesel s pravnukem jedne Loriny sestry, .... Ten  pry mu vypravel o zivote Lorine od mladi az do jeji smrti, ...". Nedokazeme posoudit pravdivost odvypravenych poznatku;  spisovatel do sveho dila pridava sve myslenky, domnenky a uvahy a je na nem, jakou cast z celkoveho obsahu zaujimaji.