lokální a regionální pojmy

Text dotazu

Dobrý den,
chtěla bych požádat o informaci týkající se etymologie pojmů lokální a regionální. Zajímalo by mě, jak historicky došlo k odlišení těchto pojmů a jaké jsou rozdíly v jejich interpretaci v minulosti a dnes. Zajímal se o vývoj kontextu těchto slov, jak se měnil v čase, jestli je možné to nějakým způsobem dohledat.

Odpověď

Dobrý den, 

obě uvedená slova jsou slova cizího původu.

Slovo lokální bylo odvozeno z latinského slova locus = místo, regionální z latinského regio = spravovaný kraj, a to od regere = řídit.

Použití slov v češtině - viz Slovník spisovného jazyka českého (http://ssjc.ujc.cas.cz/ )

lokální (*lokálný, Hol.) příd. (z lat.) vztahující se jen k jistému místu; místní: l. význam; l. patriotismus; l. zabarvení jazyka: l. dráha lokálka I; med. l. anestézie; výtv. l. barva skutečná barva malovaného předmětu bez vyjádření změn způsobených osvětlením ap.; → přísl. lokálně: působit l.; l. patriotický; l. zabarvený; → podst. lokálnost, -i ž.: úzká l.

regionální příd. (z lat.) 1. týkající se urč. oblasti (ve význ. 1), kraje jako součásti většího územního celku; krajový 1, oblastní: r. zájmy místní; r. patriotismus (řidč.) lokální; r. spisovatel, časopis krajinský; r. vysílač Ostrava; (působnost) Slovenské národní rady ve věcech národní a r. povahy (Ústava ČSSR) 2. týkající se urč. oblasti světa; oblastní: mezinár. práv. r. orgány (např. Evropská hospodářská komise); r. organizace (např. Arabská liga); r. dohody mezi státy urč. zeměpisné oblasti 3. (též regionární) med. týkající se urč. oblasti těla, krajiny (ve význ. 3): r. mízní uzliny; → přísl. regionálně: r. zaměřený autor; (interdialekt) r. český (Bělič) oblastně; → podst. regionálnost, -i ž. řidč. regionální charakter, ráz: vyvarovat se uzavřené r-i

Viz také: http://bara.ujc.cas.cz/psjc/http://bara.ujc.cas.cz/psjc/

Pro více informací doporučujeme kontaktovat odborníky v oblasti vývoje a používání českého jazyka. Obrátit se můžete na kolegy z Jazykové poradny Ústavu pro jazyk český AV ČR: http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/

Použité zdroje:

* HOLUB, Josef a LYER, Stanislav. Stručný etymologický slovník jazyka českého: se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím. 1. vyd. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1967. 

 

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

27.11.2014 10:37

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu