Lodě Kryštofa Kolumba

Text dotazu

Dobrý den, zajímalo by mě, které lodě Kryštof Kolumbus vlastnil nebo na nich cestoval.

Odpověď

Dobrý den,

Kryštof Kolumbus (asi 31. října 1451? – 20. května 1506) byl mořeplavec a kolonizátor narozený v Janově v severozápadní Itálii.
Ve službách Katolických králů Španělska uskutečnil čtyři plavby přes Atlantský oceán, které v Evropě probudily zájem o nový kontinent, později nazvaný Amerika. Tyto výpravy a Kolumbovy snahy o založení trvalých sídel na Hispaniole zahájily španělskou kolonizaci, která vyústila v soutěž evropských mocností o kolonizaci Jižní i Severní Ameriky.
3. srpna 1492 vyplul Kolumbus se třemi karavelami z přístavu Palos blízko Huelvy. Největší loď Santa Maria, které velel Juan de la Cosa, byla dlouhá 39,1 metrů, Pinta byla dlouhá 17,8 metrů a velel jí Martín Alonzo Pinzón a Nina, které velel Vicente Yáñez Pinzón, měřila 17,1 metrů. Flotila celkem čítala asi sto mužů. Během celé plavby si Kolumbus psal lodní deník, který se zachoval v upravených opisech.

Během své první cesty v roce 1492 dosáhl Kolumbus místo plánovaného Japonska břehů Bahamských ostrovů a přistál na místě, které pojmenoval San Salvador. Během tří dalších výprav navštívil Velké i Malé Antily, pobřeží Venezuely a Střední Ameriky, které zabral pro Španělské impérium.
Další podrobnosti naleznete na :
http://cs.wikipedia.org/wiki/Kry%C5%A1tof_Kolumbus

doporučená literatura :
JANÁČEK, Josef. Čtyři plavby Kryštofa Kolumba. Praha : Panorama, 1992. 322 s. Dále jen: Janáček 1992. ISBN 80-7038-213-9. s. 116.
 DE LOLLIS, Cesare. Život Kryštofa Kolumba. Praha : Melantrich, 1992. 295 s. Dále jen: de Lollis 1992. ISBN 80-7023-123-8. s. 13.