ližiny

Text dotazu

Dobrý den, zajímalo by mě jestli se lyžiny na autě (na střeše auta, přidělávají se na to nosiče na kola) píší s i nebo y. A proč? Je to od lyží nebo neni? Děkuji za zodpovězení.

Odpověď

Dobre den, stejny dotaz jako Vas napada mnoho lidi. Proto je zpracovan v rubrice Na co se casto ptate? v Jazykove poradne Ustavu pro jazyk cesky AV CR, viz odkaz nize http://www.ujc.cas.cz/poradna/porfaq.htm - ližiny.
Ližiny jsou kovové nebo dřevěné trámce, které slouží k posunování těžkých břemen; mohou také tvořit součást nosných konstrukcí lešení - Kostru tvoří sloupky, ližiny a vzpěry. Ližiny najdeme také na střechách automobilů; jsou to podélné vyztužené lišty, na které se dá připevnit nosič na kola nebo autozahrádka: Standardem pro všechny verze vozu jsou rovněž integrované ližiny pro střešní nosič. Do standardní výbavy patří mimo jiné střešní ližiny charakteristické pro většinu vozů kombi.

Přestože se může zdát, že jde o příbuzné slovo k vyjmenovanému slovu lyže (ostatně ližiny se trochu lyžím podobají), a že je tedy nasnadě psát je s tvrdým y, není to pravda. Podstatné jméno lyže jsme převzali z ruštiny (lyža), ale ližiny jsou odvozeny od částečně synonymního slova líha."