literatura s podobnými prvky

Text dotazu

Dobrý den, děkuji za vaši odpověď, kterou jste mi
zasílali ohledně věku lišek v závislosti na stravě. teď bych ale od Vás
potřebovala najít díla světové literatury, kde obsahem je: před narozením
dítěte je novorozenci předurčen nějaký hrozný čin nebo něco ve smyslu toho.
rodiče se toho dítěte zbaví, dítě ale nezemře. V košíku plave po vodě. Až to
dítě vyroste, tak se vrací na místo narození a dosáhne slávy. Napadlo mě, že
by se mohlo jednat o Romulus a Réus nebo Tři zlaté vlasy děda Vševěda.
Poradíte mi jěště nějaké další díla? předem mnohokrát děkuji

Odpověď

Dobry den,

doporucovali bychom Vam k prostudovani napr.
http://referaty-seminarky.cz/mytus-mytologie/, zejmena cast Srovnavaci mytologie a doporucenou literaturu. Krome Vami uvadeneho pribehu Romula a Rema a pohadky Tri zlate vlasy deda Vseveda se obdobne motivy objevuji v pribehu  z oblasti Mezopotamie o krali Sargonovi, v Bibli v souvislosti s narozenim Mojzise (Stary zakon, Druha Mojzisova kniha (Exodus)), z recke mytologie je znama postava Oidipa a podobne tema zpracoval ve sve tragedii Nevesta mesinska i F.Schiller, na jeji motiv pak napsal O.Hostinsky libreto k opere Zdenka Fibicha Mesinska nevesta.

Jednotlive pribehy muzete nalezt napr. v nasledujicich knihach:

HOSTOMSKA, Anna. Pribehy, povesti a pohady pani Hudby. Praha : Albatros, 1989. s. 145-150.
SCHILLER, Friedrich. Nevesta mesinska ; Vilem Tell ; Dimitrij ; Poezie.
Praha : SNKLU, 1963. 540 s.
- Zdenek Fibich - opera Mesinska nevesta na libreto Otakara Hostinskeho podle tragedie Friedricha Schillera

ERBEN, Karel Jaromir. Pohadky. Praha : Ceskoslovensky spisovatel, 1983. s.
44-49.
- Tri zlate vlasy deda Vseveda

Toulky minulosti sveta. Treti dil. Praha : Via Facti, 2001. s. 21-22.
NESKUDLA, Borek. Encyklopedie bohu & mytu starovekeho Rima & Apeninskeho poloostrova. Praha : Libri, 2004. s. 168-170. ISBN 80-+7277-264-3.
- Romulus a Remus

FINK, Gerhard. Encyklopedie anticke mytologie. Olomouc : Votobia, 1996. s.
523-255. ISBN 80-85885-99-9.
- Oidipus

PETISKA, Eduard. Pribehy, na ktere svitilo slunce : baje a povesti Stareho Egypta, Mezopotamie a Izraele. Praha : Albatros, 1998. s. 10-11, 113-126.
ISBN 80-00-00560-3.
- Sargon, Mojzis

Radi bychom Vas upozornili,  ze sluzba Ptejte se knihovny neni urcena k zpracovavani skolnich uloh a referatu (http://www.ptejteseknihovny.cz/zadani-dotazu, cast Pravidla formulace dotazu).