Literatura Oul

Text dotazu

Přeji krásný den, hledáme, zda v nějakém dokumentu
je zmínka o Pražském dělnickém spolku Oul, který založil p. Chleborát a
fungoval kolem roku 1860-1870. Moc děkuji za jakoukoli informaci.

Odpověď

Dobrý den,

k tématu patrně bude existovat více literatury, bylo by však třeba procházet tištěné bibliografie, což je již otázka placené rešerše.

Poměrně dost informací je však možné zjistit z portálu Kramerius (http://kramerius.nkp.cz/kramerius/Welcome.do?lang=cs) . Do vyhledávání zadejte: dělnický spolek oul (při hledání oul, nebo spolek oul vychází značné množství výsledků). Dále lze hledat s pomocí jména zakladatele:

Chleborád/Chleborad + oul (jméno se vyskytuje pouze s d na konci, v krátké i dlouhé podobě) Zobrazilo se nám v prvním případě 164 záznamů, v dalších vždy něco přes padesát, které je třeba nějak projít a rozhodnout o relevanci.

Tam, kde je znak nepřeškrtnutého oka, je možné dokument zobrazit odkudkoli, tam, kde je oko přeškrtnuté, lze dokumenty zobrazit pouze v NK ČR. (Obecně je volně dostupné vše do r. 1880.) V každém případě se ale zobrazuje krátký úryvek a údaj o dokumentu.

Delší pasáž je Oulu věnována v následující monografii (s. 31 a dále, přes Krameria pouze v NK ČR): Cyrill Horáček: Počátky hnutí dělnického, Rozpravy České akademie císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění. Třída I., roč. V, 1896, č. 3.

Kromě dalšího najdete v Krameriu i zmínky z doby existence Oulu, o jeho založení apod., které jsou ve volně dostupných dokumentech.

Vedle toho jsme zjistili, že vycházel také časopis Oul, ten v Krameriu není, ale NK vlastní tištěný exemplář.

Oul : časopis pro potravní a podnikatelské spolky a lid pracovní vůbec. -- Praha : Mikuláš a Knapp, 1868-1869. -- 2 sv.

Pokud by váš čtenář potřeboval úplnější bibliografii, může si zadat vypracování rešerše, ta je již ale placená (http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_reserse.htm).