Literatura o Svazu protifašistických bojovník

Text dotazu

Dobrý den,
zpracovávám diplomovou práci o Svazu protifašistických bojovníků (Český svaz
bojovníků za svobodu). Nemohu ale o tomto svazu najít literaturu.
Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobry den,

prekvapuje mne, ze nemuzete najit zadnou literaturu o Svazu protifasistickych bojovniku, protoze si myslim, ze naopak vyslo velke mnozstvi knih i clanku s touto tematikou.

Narodni knihovna CR uverejnuje na svych strankach volne katalogy a databaze , http://sigma.nkp.cz/F/ a to jak knihy - elektronicky katalog knih (NKC), tak clanky (ANL, od roku 1991 - , 1953-1990 v tistene podobe, pristupno v Referencnim centru NK CR, nejspis i ve vetsich vedeckych knihovnach, 1945-1952 - kartoteka - retrospektivni clankova bibliografie, viz http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_retrospektiva1945_1952.htm).

Vyhledavani ve vsech zdrojich je navodne. Pri hledani v databazich bych volila moznost kombinaci klicovych slov/predmetu. Ze souboru bibliografickych zaznamu, ktere Vam vyhledavani zobrazi, si muzete sama urcit, ktere knihy nebo clanky se pro Vasi praci hodi. Knihy je mozno primo objednat, jste-li ctenarem nasi knihovny, z jakehokoli pocitace pripojeneho na internet.

Z knih doporucuji napr.:

KOUTEK, Jaroslav. A narod se branil (K historii ceskeho nekomunistickeho odboje v letech 1939 - 1945). Praha: Cesky svaz protifasistickych bojovniku, 1987. Signatura NK CR 54 H 131920 V knize je uverejnena literatura, (prameny, zdroje), ktere muzete vyuzit v hledani dalsich materialu k Vasi praci.

Dalsi knihou, ktera se zabyva, ale zase asi z jineho uhlu pohledu, Vami sledovanou literaturou, je:

Za národní osvobození, za novou republiku 1938-1945 : vedoucí úloha KSČ v národně osvobozeneckém boji / Miroslav Bouček ... [aj.] Praha : Svoboda, 1985 Signatura NK CR 54 H 118909

Z clanku, ktere muzete take pouzit , nabizim napr. tyto:

Nazev Minulost stale ovlivnuje budoucnost / Ondrej Aust

Zdroj. dokument Pritomnost, ISSN 1213-0133 Podzim (2005), s. 36-37

Predmet. kat. Predmet. heslo Stransky, Oldrich, 1921-

Predmet. heslo Cesky svaz bojovniku za svobodu

Predmet. heslo Svaz protifasistickych bojovniku

Predmet. heslo Sdruzeni osvobozenych politickych veznu

Predmet. heslo protifasisticky odboj -- Cesko

Predmet. heslo nevladni instituce a organizace -- Cesko

Nazev Zivot po Neuengamme : zapomenuty koncentracni

tabor v Hamburku a Svaz bojovniku za svobodu

1945-2000 / Anna Hajkova ; Milos Hajek, Hana

Mejdrova

Popis (rozsah) il.

Zdroj. dokument Dejiny a soucasnost, ISSN 0418-5129 Roc. 27, c. 3 (2005), s. 14-16 27:3

Predmet. heslo Svaz protifasistickych bojovniku

Na internetu najdete dalsi odkazy, ktere Vas dovedou k informacim. Napr.

Narodni archiv, viz nasledujici odkaz, ma ve svem fondu (viz uvedene informace o katalozich) take nektere materialy k Vasi praci. http://www.nacr.cz/D-knih/pom.aspx#jkkspb

katalog Knihovny Svazu protifašistických bojovníků

název jmenný katalog Knihovny Svazu protifašistických bojovníků údaje o fondu Knihovna původce fondu: Svaz protifašistických bojovníků- Ústřední výbor,Praha budování fondu /květen 1945-1996/ budování katalogu /1970/ - 1989 druhy dokumentů monografie, torza seriálů, úřední tisk a drobný tisk z vlastní produkce, knižnice a produkce z vlastního nakladatelství Mír a Vydavatelství Svazu protifašistických bojovníků vročení dokumentů /1930-1995/

předmětový katalog Knihovny Svazu protifašistických bojovníků název předmětový katalog Knihovny Svazu protifašistických bojovníků údaje o fondu Knihovna původce fondu: Svaz protifašistických bojovníků- Ústřední výbor,Praha budování fondu /1970/ - 1989 budování katalogu /1970/ - 1989 druhy dokumentů monografie, torza seriálů, úřední tisk a drobný tisk z vlastní produkce, knižnice a produkce z vlastního nakladatelství Mír a Vydavatelství Svazu protifašistických bojovníků vročení dokumentů /1930-1995/

Myslim si, ze je mozno ziskat i nektere materialy v Ustavu pro soudobe dejiny AV CR http://www.usd.cas.cz/.

Svaz protifasistickych bojovniku mel i vlastni casopis Hlas revoluce:

Tydenik Ceskeho svazu bojovniku za svobodu. Praha: Magnet-Press, 1948-1990.,

nyni Narodni osvobozeni: ctrnactidenik Ceskeho svazu bojovniku za svobodu. Praha: Sdruzeni MAC, 1990 - .

I zde by mohly byt pro Vas dalsi zdroje informaci.