literatura na téma "Vývoj českého systému státní sociální podpory"

Text dotazu

Dobrý den,
hledám zdroje pro svoji bakalářskou práci na téma Vývoj českého systému státní sociální podpory v letech 1918 - 2012. Potřebovala bych především údaje pro první polovinu 20.století. Doporučili byste mi, prosím, nějaké prameny?
Děkuji mnohokrát.

Odpověď

Dobrý den,

pro dohledání dokumentů můžete využít katalogy dostupné na adrese http://aleph.nkp.cz/F ; pro knihy jsou to především zdroje online katalog NK ČR (báze NKC), Souborný katalog ČR (báze SKC) a Česká národní bibliografie (báze ČNB). Články z českých periodik, novin a sborníků od r. 1991 můžete vyhledávat v bázi ANL na téže adrese.

Starší články můžete dohledat v tištěné bibliografii Články v českých časopisech 1953 - 1990, která je v NK ČR dostupná v Referenčním centru. Ještě starší záznamy naleznete v kartotéce Retrospektivní článková bibliografie 1945-1952, která je na požádání opět dostupná v Referenčním centu.

Ukázkou Vám uvádíme příklad vyhledaných publikací v Souborném katalogu ČR, které by pro Vás mohly být užitečné. Nejen v něm, ale také v dalších online zdrojích můžete vyhledávat pomocí klíčových slov sociální podpora, sociální politika, dějiny apod. + jejich kombinace. Při vyhledávání můžete také využít zástupný znak "*" pro pravostranné rozšíření, tzn. při zadání slova podpor* bude vyhledáno podpora, podpory, podporovat, apod.

* Dobiáš, Kazimír. Sociální politika Československé republiky v prvním desetiletí jejího trvání. Praha: Otakar Janáček, 1929. 77 s.

* Nečas, Jaromír. Nezaměstnanost a podpůrná péče v Československu. V Praze: Sociální ústav ČSR, 1938. 80 s. Publikace Sociálního ústavu ČSR; č. 73.

* Karavajev, V. V. Podpory při dočasné pracovní neschopnosti. Praha: Ústř. n. pojišťovna, 1951. [1] , 56 s. Sociální pojištění v cizině. Svaz sovět. socialist. republ.; [Roč.] 1951. Čís. 1.

* Zabranský, Vladimír. O státních podporách pro rodiny mobilisovaných. Praha: Ústřední dělnické knihkupectví a nakladatelství, 1914. 39 s.

* Meissner, Alfred. Nároky vdov a sirotků po padlých vojínech. Praha: Ústřední dělnické knihkupectví a nakladatelství, 1914. 69 s.

* O státní podpoře na stavbu bytů: zákon o stavebním ruchu z roku 1930. V Praze: Ministerstvo sociální péče, 1930. 35 s.

* Deyl, Zdeněk., ed. Soupis literatury k sociálním dějinám ČSR 1918-1938. Díl I., Sociální politika. Praha: Ústav československých a světových dějin v Praze, 1973. 243 s. Práce oddělení novějších československých dějin; řada II., 2a.

* Knausová, Ivana. Kapitoly z historie sociální politiky. 1. vyd. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2011. 57 s. Studijní opora. ISBN 978-80-244-2865-9.

Doporučujeme Vám také nahlédnout do archivu služby Ptejte se knihovny, kde jsme již zpracovávali podobné dotazy a zde byste tedy mohla najít další užitečné zdroje a záznamy. Dotaz " Historický vývoj sociální podpory rodin s dětmi" - http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste/aba001/2011/historicky-vyvoj-socialni-podpory-rodin-s-detmi; "sociální pojištění" - http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste/aba001/2011/socialni-pojisteni-1; "Sociální systém - soc. dávky, podpora v nezaměstnanosti" - http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste/aba006/socialni-system-soc-davky-podpora-v-nezamestanosti.

Dále Vám doporučujeme nahlédnout do digitální knihovny Kramerius (http://kramerius.nkp.cz/), kde naleznete digitalizované monografie a periodika z 19. století a především z první poloviny 20. století. Zdroj je volně dostupný, můžete v něm také volně vyhledávat. Při zobrazení plných textů je ovšem potřeba dodržovat autorský zákon, proto pro volné zobrazení byla stanovena hranice periodik vydaných do roku 1890 a monografie vydané do roku 1880, tzn. všechny starší dokumenty můžete zobrazit kdekoli mimo NK ČR, vše co bylo vydáno později ,je možné zobrazit pouze na vybraných počítačích v NK ČR. Pokud byste narazila na článek, který by V8s zajímal, ovšem s ohledem na autorský zákon se k němu nedostanete, zobrazíte jej v NK ČR nebo můžete požádat o jeho papírovou kopii pomocí formuláře na adrese http://www.nkp.cz/sluzby/formulare/kramerius-objednavka.

Kromě toho se také podívejte volně na internet, resp. využijte běžné vyhledávače, protože i s jejich pomocí můžete nalézt zajímavé a snad i užitečné zdroje, např.:

* http://www.cssz.cz/NR/rdonlyres/5572A3BE-22CD-46D3-A31F-2BA0076C1C63/0/publikace_80letSP.pdf - 80 let sociálního zajištění

* http://is.muni.cz/th/244939/pravf_b/Vyvoj_soc._spravy_na_nasem_uzemi.pdf - bakalářská práce "Vývoj sociální správy na našem území "

* http://www.penize.cz/duchody-a-davky/234979-socialni-stat-socialni-zakonodarstvi-na-pocatku-20-stoleti-a-po-vzniku-prvni-republiky