Literatura k tématu: Život na vsi v 15. - 19. st.

Text dotazu

Přesná formulace dotazu: sháním podrobnější literaturu o životě na vsi od
15. stol. do 19. stol.
hlavně s vyobrazením stylu a typů venkovských stavení /gruntů, chalup/ v
jednotlivých stoletích.
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

uvádíme příklady literatury, kterou můžete využít k Vašemu tématu z fondu Národní knihovny ČR:

-Lidové stavby : architektura českého venkova / Jiří Škabrada. Vyd. 1.Praha
: Argo, 1999. 246 s.

-Pešta, Jan : Encyklopedie českých vesnic : vesnické památkové rezervace, zóny a ostatní památkově hodnotná vesnická sídla v Čechách.
 Praha : Libri, 2009

-Architektura v proměnách tisíciletí : architektonická kompozice, dějiny stavebního umění od pravěku dodnes, lidová architektura, životní prostředí a památková péče / Jaroslava Staňková ... [et al.]. Praha : Sobotáles, 2005.
303 s

-Encyklopedie českých vesnic : vesnické památkové rezervace, zóny a ostatní památkově hodnotná vesnická sídla v Čechách. Praha : Libri, 2003.

-Vývoj lidové architektury / Text: Vlastimil Šafránek a Alexandra Gromovská.
Ústí nad Labem : Kraj. středisko st. památkové péče a ochrany přírody, 1976.
82, [2] s.

Další záznamy naleznete v Katalogu Národní knihovny, http://www.nkp.cz , záložky Katalogy a databáze, zadáním klíčových slov (např. lidová
architektura) do vyhledávacího formuláře. Knihy je možné si objednat a vypůjčit na základě průkazu čtenáře NK ČR,
http://www.nkp.cz/pages/page.php3?nazev=Pro_uzivatele_a_navstevniky&submenu2
=16.  Obdobně si můžete v Katalogu NK ČR vyhledat i literaturu o každodenním životě, doporučovali bychom Vám zadat např. klíčová slova každodennost či každodenní život. Pro oblast české historie je možné využít i Bibliografické databáze zpracovávané Historickým ústavem AV ČR, v.v.i., které obsahují záznamy článků i monografií.

Doporučujeme Vám též internetovou adresu http://www.lidova-architektura.cz/,
kapitola Historie osídlení a vývoj domu.