Literatura k tématu: Výuka cizích jazyků a jógy v mateřské škole

Text dotazu

Dobrý den,
mám prosbu, sháním literaturu, která se zabývá výukou cizího jazyka v
mateřské škole, chtěla bych znát názory pro a proti, jak na to apod. Dále
pak knihy o výuce jógy v mateřské škole, ale nemusí to být jen jóga,
jakékoliv tělesné cvičení s dětičkama v MŠ.
Mnohokrát děkuji

Odpověď

Dobrý den,
k těmto dvěma tématům existuje mnoho informačních zdrojů.

Při hledání informací můžete využít katalog Národní knihovny (http://sigma.nkp.cz/), databázi ANL: Články v českých novinách, časopisech a sbornících
(http://aleph.nkp.cz/F/IX9YQSXBLUH8TVHNPIUR7M2LS1MN5H8BIHP3NBS7TRKG59S9C5-17
474?func=file&file_name=find-b&local_base=ANL),  Souborný katalog ČR (http://www.caslin.cz/), nebo také Jednotnou informační bránu (http://info.jib.cz/).

Dále využijte katalogy odborných knihoven, především Národní pedagogickou knihovnu Komenského : http://www.npkk.cz/.

Také můžete využít katalogy vysokoškolských knihoven, hlavně pedagogických fakult.

Při vyhledávání informací můžete také využít on-line databáze, přes NK nebo právě Národní pedagogickou knihovnu (pokud jste registrovaný čtenář; většina zdrojů je dostupná i přes vzdálený přístup):
http://www.nkp.cz/pages/page.php3?nazev=Licencovane_online_databaze&submenu3
=104 .  Tyto databáze především využijete, pokud Vás zajímají informace z jiného než českého prostředí.

Doporučujeme Vám především databázi ERIC a Education Research Complete.

Elektronické informační zdroje můžete využít i přes knihovnu vaší VŠ, většina VŠ má vzdálený přístup k elektronickým zdrojům bez registrace na základě vyplnění čísla ISIC karty, nebo pokud se registrujete v knihovně jako čtenář:

VŠE: http://ciks.vse.cz/zdroje/
UK: http://pez.cuni.cz/ezdroje/,
MU: http://library.muni.cz/ezdroje/,
UP: http://ezdroje.upol.cz/ezdroje/ .

Mnoho zajímavých článků najdete v odborných a populárně-naučných časopisech jako např.: Psychologie dnes, Děti a my, Rodina a škola a Informatorium.

Vybrané vyhledané zdroje:

Výuka cizího jazyka v mateřské škole

*PALATINOVÁ, Alžběta. Angličtina v mateřské škole ano, nebo ne?. In:
Informatorium 3-8. -- Roč. 11, č.8 (2004), s.7.

Resumé: Výuka angličtiny (cizí řeči obecně) a její vliv na proces osvojování si mateřského jazyka v předškolním věku. Rozvíjení schopností během učení se
jazyku: schopnost zachycovat určité významy, schopnost zvládat omezené lingvistické významy, schopnost nepřímého učení, schopnost učit se protřednictvím představivosti, schopnost porozumět. Motivace pro učení se cizím jazykům. Souvislost kognitivního vývoje a rozvoje dovedností v cizím jazyce.

*NÁDVORNÍKOVÁ, Hana. Úvahy nad cizím jazykem v mateřské škole. In: Učitelské noviny. -- ISSN 0139-5718. -- Roč. 109, č. 6 (2006), s. 10-11.
Resumé: S výukou cizího jazyka v mateřské škole, především s angličtinou, počítá do budoucna Národní plán výuky cizích jazyků. Nejde o klasickou výuku, ale o průběžné seznamování s jazykem, kterým by měl být denní program předškoláků prokládán. Názory (vesměs vstřícné) několika školských odborníků na toto téma.

*NAJVAR, Petr. Raná výuka cizích jazyků v České republice na přelomu 20. a 21. století. In: Pedagogická orientace. -- Olomouc: Česká pedagogická společnost. -- ISSN 1211-4669. -- Roč. 2008, č. 2 (2008), s. 37-51.

Resumé: Studie se věnuje problematice výuky cizích jazyků v primárním a předprimárním vzdělávání. Přehled zahraničních pohledů na dané téma. Výzkum efektivity rané výuky angličtiny. Porovnání výsledku žáka 8. třídy v didaktickém testu s intenzitou rané výuky angličtiny (např. v MŠ, v 1. a 2.
ročníku ZŠ) v jazykovém životopise daného žáka. Možnost řady proměnných (např. nadání žáka, odborná způsobilost učitele ...).

*BITLJANOVÁ, Věra. Angličtina ve školce. S učebnicí, nebo bez ní?. In:
Informatorium : Časopis pro výchovu dětí od 3-8 let v mateřských školách a školních družinách. -- ISSN 1210-7506. -- Roč. 15, č. 4 (2008), s.10.

Resumé: Výuka angličtiny v mateřské škole - problematika volby způsobu výuky a jejího zaměření. Práce s jazykovou učebnicí v mateřské škole. Výběr vhodné učebnice - hlavní hlediska. Příklady některých učebnic, jejich charakteristika, způsoby práce s nimi. Využívání metodických průvodců.12

*ŠTEFFLOVÁ, Jaroslava. Angličtina jako hra. In: Učitelské noviny. -- ISSN 0139-5718. -- Roč. 108, č. 46 (2005), s. 8-9.

Resumé: Článek uvádí příklad soukromé mateřské školy v Praze 3, která vyučuje děti anglickému jazyku. Tato mateřinka je výjimečná tím, že jiným jazykem než anglicky se v ní, až na výjimky, nemluví. Chodí sem většinou děti z českých rodin, které se s angličtinou nikdy nesetkaly. O školu je velký zájem, třebaže se školné pohybuje mezi 11 a 15 tisíci korunami měsíčně.

Jóga a cvičení

*LAUPER, Renate. Dítě od hlavy až k patě v pohybu : pohybové hry a práce s tělem pro předškoláky a školáky . Olomouc : Poznání, 2007. 132 s. ISBN
978-80-86606-67-5 (váz.).
 *pohybová koordinace   *držení těla  *pohybové hry  *tělesná cvičení  *děti
školního věku  *děti předškolního věku   *příručky

*POHLODKOVÁ, Eva. Jóga pro děti předškolního věku. Brno : Centrum volného času Lužánky v nakl. Pavel Křepela, 2010. 94 s. ISBN 978-80-86669-14-4 (brož.).
 *hathajóga  *děti předškolního věku   *příručky

*POHLODKOVÁ, Eva. Psychomotorika a jóga pro děti předškolního věku. Brno :
Středisko volného času Lužánky ve spolupráci s nakl. Pavel Křepela, 2007. 66 s. ISBN 978-80-86669-06-9 (Pavel Křepela : brož.).
 *psychomotorika  *psychomotorické hry  *jóga  *děti předškolního věku

*ROJOVÁ, Věra. Jóga, hry a pohádky : [soustředění, pozitivní vztahy, držení těla, obratnost]. Vyd. 1. Praha : Portál, 2007. 115 s .ISBN
978-80-7367-240-9 (brož.).
 *jóga  *děti předškolního věku  *děti školního věku * hry  *pohádky *metodické příručky

*STUDENEC, Tomáš. Cvičíme s pohádkou : v integrovaných blocích : ukázka praktického realizování RVP PV : průpravná a formativní cvičení pro děti předškolního věku motivovaná pohádkovým příběhem. Kroměříž : Plus, c2008. 68 s. ISBN 978-80-87165-06-5.
 *předškolní výchova  *pohybová výchova  *tělesná cvičení  *metodické příručky

Pokud budete chtít s vyhledáváním pomoci, navštivte knihovnu osobně, knihovníci Vám rádi vše ukáží a poradí.