Literatura k tématu: Středoškolská mládež

Text dotazu

Dobrý den,
pro svou práci bych potřebovala literaturu, zabývající se středoškolskou
mládeží. Dobré by bylo, kdyby se nějaká literatura zabývala jak gymnazisty
tak i učni a žáky SOŠ. Je něco takového?

Odpověď

Dobrý den,

bohužel jste blíže nespecifikovala, na co je Vaše téma ve vztahu ke středoškolské mládeži zaměřeno, snad byste mohla využít některý z následujících dokumentů, které jsme vyhledali pomocí elektronického katalogu Národní knihovny ČR (http://sigma.nkp.cz/cze/nkc):

* KRAUS, Blahoslav et al. Středoškolská mládež a její svět na přelomu století. Brno : Paido, 2006. 156 s. ; 23 cm. ISBN 80-7315-125-1.

* KRAUS, Blahoslav et al. Jak žije středoškolská mládež na počátku XXI.
století : výzkum v Královéhradeckém kraji v letech 2000-2003. Hradec Králové
: Gaudeamus 2004. 171 s. ; 21 cm. ISBN 80-7041-738-2.

* SAK, Petr; SAKOVÁ, Karolína. Mládež na křižovatce : sociologická analýza postavení mládeže ve společnosti a její úlohy v procesech evropeizace a informatizace. Praha : Svoboda Servis, 2004. 240 s. : il. ; 30 cm. ISBN 80-86320-33-2.

* VOJTĚCH, Jiří. Vývoj vzdělanostní a oborové struktury žáků ve středním a vyšším vzdělávání a jejich uplatnění na trhu práce. [Praha] : Národní ústav
odborného vzdělávání, 2001. 21 s. : il. ; 30 cm. ISBN 80-85118-70-X.

* TRÁVNÍČKOVÁ, Ivana; MARTINKOVÁ, Milada; SCHEINOST, Miroslav. Znalosti a postoje pražské středoškolské a učňovské mládeže ve vztahu k problematice lidských práv a morálních hodnot. Praha : Institut pro kriminologii a sociální prevenci, 1996. 62 s. : il. ; 22 cm. ISBN 80-86008-08-8.
- v současné době nelze expedovat, sklad je v rekonstrukci z důvodu revitalizace Klementina

* Evropská školní studie o alkoholu a jiných drogách (ESPAD) : výsledky průzkumu v České republice v roce 2003 / [Ladislav Csémy ... et al.]. Praha
: Úřad vlády České republiky, 2006. 120 s. : il., mapy ; 30 cm. (Výzkumná zpráva ; no. 4). ISBN 80-86734-94-3.
 * užívání drog -- Česko * kouření -- Česko * konzumace alkoholu -- Česko * středoškolští studenti -- Česko * statistiky * výzkumné zprávy

* KELBLOVÁ, Lucie a kol. Čeští žáci v mezinárodním srovnání : české školství ve světle zjišťovaných výsledků vzdělávání v mezinárodních šetřeních. Praha
: Ústav pro informace ve vzdělávání, 2006. 148 s. : barev. il. ; 30 cm. ISBN 80-211-0524-0.

Další vhodné zdroje byste mohla získat prostřednictvím bibliografické článkové databáze ANL - Články v českých časopisech, novinách a sbornících (http://sigma.nkp.cz/anl, databáze obsahuje citace článků vydaných od r.
1991), do obecného vyhledávacího pole (nebo do pole Předmět) můžete zadávat kombinace klíčových slov, jako např. středoškol? and mládež?; střed? and škol? and mládež?; středoškol? and student?; střed? and škol? and student?.
Znaménko "?" umožňuje pravostranné rozšíření výrazu o libovolný počet znaků, tzn. na dotaz středoškol? budou vyhledány záznamy obsahující klíčová slova jako středoškolský, středoškolská, středoškolským atd.

Podobným způsobem můžete hledat v katalogu Národní pedagogické knihovny Komenského (http://www.npkk.cz/kpwinsqlnpkk/index.php), který obsahuje záznamy monografií, periodik, článků i dalších typů dokumentů zaměřených na oblast výchovy a vzdělávání.
Zajímavé informace, případně odkazy na další odborné zdroje, jsou k dispozici také na odborném portálu EDU.CZ
(http://app.edu.cz/portal/page?_pageid=33,273723&_dad=portal&_schema=PORTAL)
nebo vzdělávacím portálu RVP.CZ (http://rvp.cz/).

V případě, že byste měla zájem i o zahraniční zdroje, doporučujeme zejména placené článkové databáze, které obsahují také plné texty článků ze zahraničních periodik. Tyto databáze jsou přístupné v knihovnách registrovaným uživatelům, některé knihovny poskytují také vzdálený přístup k databázím odkudkoli (z domova, z práce, ze školy atd.). Relevantní články by mohly být obsaženy zejména v databázích EBSCO - Academic Search Complete, EBSCO - Education Research Complete, Web of Knowledge - Social Science Citation Index, ProQuest Education Journals, SpringerLINK, Wilson OmniFILE Full Text Select aj.
Přehled databází dostupných pro registrované uživatele Národní knihovny ČR je k dispozici na http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_infozdr.php3,
NK ČR poskytuje svým uživatelům také vzdálený přístup, více informací na adrese
http://www.nkp.cz/pages/page.php3?nazev=Licencovane_online_databaze&submenu3
=104.
Z volně dostupných odborných zahraničních zdrojů můžete využít zejména bibliografickou databázi z oblasti pedagogiky a vzdělávání s názvem ERIC (Education Resources Information Center, http://www.eric.ed.gov/).