Literatura k tématu: New Labour

Text dotazu

Dobrý večer,

ráda bych se zeptala, jakou literaturu Vaše knihovna nabízí k tématu New
Labour - více středové politice Labouristické strany ve Velké Británii,
hospodářské politice New Labour, především za vlády Tonyho Blaira,
hospodářskému vývoji Británie za Tonyho Blaira do současnosti a podobně.

Píšu bakalářskou práci, ve které prováním komparativní analýzu hospodářských
politik Margaret Thatcherové a právě New Labour, o Thatcherismu jsem byla
schopna sehnat poměrně hodně titulů, ale vyhledat nějaké relevantní
knihy/informace o New Labour se mi nedaří. Proto se obracím na Vás.

Odpověď

Dobrý den,

V Národní knihovně ČR byste mohla využít zejména elektronické knihy dostupné v rámci databáze ebrary Academic Complete (http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_infozdr.php3#ebrary). Tato databáze je přístupná pouze registrovaným uživatelům přímo v NK ČR nebo prostřednictvím vzdáleného přístupu odkudkoliv (http://www.nkp.cz/pages/page.php3?nazev=Licencovane_online_databaze&submenu
3=104). Záznamy e-knih z této databáze je možné vyhledat také prostřednictvím elektronického katalogu NK ČR (http://sigma.nkp.cz/cze/nkc), jednotlivé záznamy také obsahují odkazy na přímý i vzdálený přístup k plnému textu e-knihy. Vyhledali jsme následující tituly:

New labour in power [elektronický zdroj] : precedents and prospects / edited by Brian Brivati and Tim Bale. London ; New York: Routledge, 1997. xi, 212 p. ; 24 cm.

HEATH, A. F. (Anthony Francis); JOWELL, Roger M.; CURTICE, John K. The rise of New Labour [elektronický zdroj] : party policies and voter choices.
Oxford [UK] ; New York: Oxford University Press, 2001 xii, 183 p. : ill.
Kapitola s názvem Epilogue: New Labour, old problems? v:

WHITING, R. C. The Labour Party and taxation [elektronický zdroj].
Cambridge, UK ; New York, NY: Cambridge University Press, 2000. xii, 294 p.
; 24 cm.

Užitečné informace by mohly obsahovat i tištěné publikace:

Blair's Britain, 1997-2007 / edited by Anthony Seldon. Cambridge: Cambridge University Press, 2007. 690 s. : il. ; 23 cm. ISBN 978-0-521-70946-0 (brož.). ISBN 978-0-521-88293-4 (váz.)

MORAN, Michael. The British regulatory state: high modernism and hyper-innovation. Oxford: Oxford University Press, 2007, c2003. x, 250 s. ;
24 cm. ISBN 978-0-19-921921-6 (brož.)
 * hospodářská politika -- Velká Británie -- 20. stol.
 * Velká Británie -- politika a vláda -- 20. stol. * studie

The Cambridge economic history of modern Britain. Volume 3, Structural change and growth, 1939-2000 / edited by Roderick Floud and Paul Johnson.
Cambridge : Cambridge University Press, 2004. xix, 473 s. : il. ; 25 cm.
ISBN 0-521-52738-4 (brož.)
 * hospodářské dějiny -- Velká Británie -- 1939-2000
 * hospodářská politika -- Velká Británie -- 1939-2000
 * Velká Británie -- hospodářské poměry -- 1939-2000

Dále článek z bibliografické článkové databáze ANL - Články v českých časopisech, novinách a sbornících (http://sigma.nkp.cz/cze/anl), databáze obsahuje pouze citace článků, plný text získáte z tištěného periodika, jehož dostupnost v NK ČR zjistíte opět pomocí el. katalogu:

LAMERS, Bernhard. New Labour - průběžná bilance / [přeložila] Blanka Pscheidtová. Z čas. Die politische Meinung, č. 350, leden 1999. In: Střední Evropa. ISSN 0862-691X. Roč. 15, č. 86 (1999), s. 30-38.
 * Labour Party * vnitřní politika * hospodářská politika * politické strany
* toryové * labouristická vláda * volební program * plnění * Velká Británie
* r. 1999

Více literatury (cizojazyčné tituly) Vám mohou nabídnout zejména akademické knihovny, např. Knihovna společenských věd T.G. Masaryka v Jinonicích (http://knihovna.jinonice.cuni.cz/), která bude pravděpodobně disponovat nejbohatším fondem týkající se této tématiky, nebo Centrum informačních a knihovnických služeb Vysoké školy ekonomické (http://ciks.vse.cz).
Níže uvedené dokumenty jsme nalezli pomocí Souborného katalogu ČR (http://sigma.nkp.cz/cze/skc), kde si k uvedeným publikacím můžete dohledat informace o dostupnosti v konkrétní knihovně, nejvíce jich pochází právě z fondu Knihovny společenských věd:

SELDON, Anthony et al. Blair. London : Free Press, 2005. xiv, 784 s. : il. ; 20 cm. ISBN 0-7432-3212-7.
 * Blair, Tony, 1953-
 * předsedové vlády -- Velká Británie
 * Velká Británie -- politika a vláda -- 1979-

SELDON, Anthony et al. Blair unbound. London : Pocket Books, 2008. xiv, 669 s., [16] s. il. příl. : il. ISBN 978-1-84739-090-5.

The Blair years : extracts from the Alastair Campbell diaries / edited by Alastair Campbell and Richard Stott. London : Hutchinson, 2007. xx, 794 s., [32] s. obr. příl.: il. ; 24 cm. ISBN 978-0-09-179629-7.

ROMANO, Flavio. Clinton and Blair : the political economy of the third way.
London: Routledge, 2006. xiv, 166 s. : il. ; 24 cm. ISBN 0-415-37858-3.

BRIVATI, Brian. The end of decline : Blair and Brown in power. London:
Politico's, 2007. x, 175 s.: il. ; 23 cm. ISBN 978-1-84275-171-8.

BLANK, Robert Carl. From Thatcher to the third way : think tanks, intellectuals and the Blair project. Stuttgart : Ibidem, 2003. 230 s. ; 21 cm. ISBN 9783898212779. ISBN 3-89821-277-7.

HERNON, Ian. The Blair decade : month by month - the key events and soundbites that defined New Labour. London : Politico's, 2007. 242 s. ISBN 978-1-84275-209-8.

FAUCHER-KING, Florence; GALES, Patrick le. Tony Blair, 1997-2007 : le bilan des reformes. [Paris] : Presses de la Fondation nationale des sciences politiques, c2007. 185 s. ; 18 cm. ISBN 978-2-7246-1032-1.

BOULTON, Adam. Tony's ten years : memories of the Blair administration.
London : Simon & Schuster, 2008. 368 s. ; 24cm. ISBN 978-1-84737-242-0.

Do určité míry byste mohla využít také publikace dostupné v elektronické podobě na serveru Google Books (http://books.google.com/books?hl=cs&q=new+labour), vzhledem k licenčním a autorskoprávním podmínkám je však většina z nich dostupná pouze v omezeném náhledu.
Pokud byste potřebovala podrobnější informace již ke konkrétnímu tématu nebo problematice, můžete využít také zahraniční placené článkové databáze, přehled databází dostupný v NK ČR (ve studovnách i přes vzdálený přístup) na základě čtenářského průkazu můžete nalézt na http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_infozdr.php3.