Literatura k tématu: Mezinárodní zadlužení

Text dotazu

Dobrý den,

rád bych se zeptal, zda-je možné doporučit českého experta/badatele, který
se vyzná v problematice mezinárodního zadlužení popř. finanční asistenci
rozvojovým zemím.

Existuje v databázi NK literatura, která se problematikou mezinárodní
zadluženosti zabývá?

Odpověď

Dobrý den,
ve fondu NK ČR se nachází např. tyto publikace týkající se zahraničního
dluhu:

MEREDITH, Guy. Debt dynamics and global imbalances [elektronický zdroj] :
some conventional views reconsidered. [Washington, D.C.] : International Monetary Fund, 2007. 54 s.
Předmětová hesla: * obchodní bilance * zahraniční

RAFFER, Kunibert; SINGER, H.W. The Economic North-South divide : six decades of unequal development. Cheltenham : Edward Elgar, 2002, c2001. ix, 293 s.
ISBN 1-84376-088-6.
Předmětová hesla: zahraniční dluh -- rozvojové země * hospodářská pomoc -- rozvojové země * mezinárodní hospodářské vztahy * Sever a Jih

CLEMENTS, Benedict; BHATTACHARYA, Rina; NGUYEN, Toan Quoc. External debt, public investment, and growth in low-income countries [elektronický zdroj].
Washington, D.C. : International Monetary Fund, Fiscal Affairs Dept., 2003.
24 s.
Předmětová hesla: veřejné investice * zahraniční dluh * rozvojové země

Global development finance [elektronický zdroj] : charting a global recover.
1, Review, analysis and outlook.. Washington, D.C. : World Bank :
aInternational Bank for Reconstruction and Development, 2009. xv, 149 s.
ISBN 9780821378403.
Předmětová hesla: finance * mezinárodní finance * zahraniční dluh

Global development finance [elektronický zdroj] : the role of international banking. 1preview, analysis, and outlook / the World Bank.. Washington :
World Bank, 2008. xv, 155 s. ISBN 9780821373880.
Předmětová hesla: finance * mezinárodní finance * zahraniční dluh

Harnessing cyclical gains for development [elektronický zdroj] : analysis and summary tables.. Washington, D.C. : World Bank, 2004. xvi, 234 s. ISBN 9780821357408.
Předmětová hesla: finance * mezinárodní finance * zahraniční dluh

FARIA, Andre; MAURO, Paolo. Institutions and the external capital structure of countries [elektronický zdroj]. [Washington, D.C.] : International Monetary Fund, Research Dept., 2004. 30 s.
Předmětová hesla: akcie * finanční krize * zahraniční dluh * zahraniční investice

Little book of external debt 2006 [elektronický zdroj]. Washington, D.C. :
World Bank, 2006. ISBN 9780821366059.
Předmětová hesla: hospodářské dějiny * zahraniční dluh

The little data book on external debt [elektronický zdroj]. 2009..
Washington, D.C. : World Bank, c2009. vi, 146 s. ISBN 9780821378526.
Předmětová hesla: zahraniční dluh * rozvojové země

Managing public debt [elektronický zdroj] : from diagnostics to reform implementation.. Washington, D.C. : World Bank, c2007. xvi, 120 s. SIBN 9780821368725.
Předmětová hesla: veřejný dluh

EICHENGREEN, Barry (ed.); HAUSMAN, Ricardo (ed.). Other people's money [elektronický zdroj] : debt denomination and financial instability in emerging market economies. Chicago : University of Chicago Press, 2005. vii,
296 s. ISBN 9780226194554.
Předmětová hesla: finance * měnová politika * pohyb kapitálu * zahraniční dluh

HAUNER, David; JONAS, Jiri; KUMAR, Manhoman S. Policy credibility and sovereign credit [elektronický zdroj] : the case of new EU member states.
[Washington, D.C.] : International Monetary Fund, 2007. 29 s.
Předmětová hesla: fiskální politika * veřejný dluh

TANNER, Evan; SAMAKE, Issouf. Probabilistic sustainability of public debt [elektronický zdroj] : a vector autoregression approach for Brazil, Mexico, and Turkey. [Washington, D.C.] : IMF Institute and African Dept., 2006. 42 s.
Předmětová hesla: fiskální politika * veřejný dluh

Proceedings of the second Inter-regional Debt Management Conference :
Geneva, 3-5 April 2000. New York : United Nations, 2001. 210 s. ISBN 92-1-112528-6.
Předmětová hesla: zahraniční dluh * veřejný dluh * mezinárodní finance

Spravedlivé oddlužení : informační příručka. Praha : Ekumenická akademie, 2003. 42 s. ISBN 80-239-2685-3.
Předmětová hesla: veřejný dluh -- rozvojové země * světová ekonomika * mezinárodní finance

Summary and country tables [elektronický zdroj] : harnessing cyclical gains for development.. Washington, D.C. : World Bank, 2004. 598 s. ISBN 9780821357415.
Předmětová hesla: finance * mezinárodní finance * zahraniční dluh

Publikace týkající se zadlužení a pomoci rozvojovým zemím:
BRAU, Eduard (ed); MCDONALD, Ian (ed). Successes of the International Monetary Fund : untold stories of cooperation at work. Basingstoke :
Palgrave Macmillan, c2009. xiii, 246 s. ISBN 978-0-230-57809-8 (brož.) *
978-0-230-20313-6 (váz.)
Předmětová hesla: Mezinárodní měnový fond * mezinárodní finanční instituce * hospodářská pomoc -- rozvojové země

DANĚK, Petr a kolektiv. Approaching the other: the four projects of western domination. 1st ed.. Olomouc : Palacký University, 2008. 174 s. ISBN 978-80-244-2046-2.
Předmětová hesla: kolonialismus -- etické a morální aspekty * ekonomický růst -- rozvojové země * hospodářská pomoc -- rozvojové země * mezinárodní pomoc -- rozvojové země * rozvojové země -- zahranční vztahy.

STEEL, Paul (ed); FERNANDO, Neil (ed); WEDDIKKARA, Maneka (ed).Poverty reduction that works : experience of scaling up development success. London
: Earthscan, 2008. xxxviii, 362 s. ISBN 978-1-84407-602-4 (brož.) *
978-1-84407-601-7 (váz.)
Předmětová hesla: chudoba -- rozvojové země * hospodářská pomoc -- rozvojové země * rozvojová pomoc -- rozvojové země

STIGLITZ, Joseph E.;Jiná cesta k trhu : hledání alternativy k současné podobě globalizace. V českém jazyce vyd. 1.. Praha : Prostor, 2003. 403 s.
ISBN 80-7260-095-8.
Předmětová hesla: mezinárodní hospodářské vztahy * mezinárodní obchod * hospodářská pomoc -- rozvojové země * globalizace * obchodní politika -- Spojené státy americké * mezinárodní finance

Další dokumenty můžete najít např. pomocí uvedených klíčových slov, můžete také zadat zpřesňující údaje pro požadpvané dokumenty - jazyk, rok vydaní, apod. Online katalog Národní knihovny spolu s dalšími bázemi naleznete na adrese http://aleph.nkp.cz/F/.

Pokud je u dokumentu uvedeno, že se jedná o elektonický zdroj (u výše uvedených dokumentů je to v převážné většině elektronická knihovna Academic Complete (ebrary)), přístup k němu je možný v rámci licencovaných online databází, které jsou pro uživatele NK ČR zdarma. Využívání databází je možné prostřednictvím přímého přístupu z počítačů v Referenčním centru NK ČR nebo vzdáleného přístupu, tzn. databáze můžete využívat kdekoli a kdykoli i mimo budovu NK ČR, pro příhlášení je nutné zadat údaje uvedené na čtenářské kartě uživetele, více inforamcí získáte na adrese
http://www.nkp.cz/pages/page.php3?nazev=Licencovane_online_databaze&submenu3
=104 .

Co se týče Vašeho dotazu na doporučení finančního experta v oblasti mezinárodního dluhu - pokud jste studentem nějaké ekonomické školy, využijte konzultací odborníků ve škole. Cenné informace by Vám také mohli poskytnout na dalších vysokých školách ekonomického zaměření: Vysoká škola ekonomická (http://www.vse.cz/), Ekonomicko-správní fakulta Masarykovy univerzity v Brně (http://www.econ.muni.cz/cs/), Vysoká škoa, finančí a správní
(http://www.vsfs.cz/) - přehled dalších škol s ekonomickým zaměřením na adrese http://www.vysokeskoly.com/index.asp?menu=1092&zamereni=1 . Dále samozřejmě ČNB (http://www.cnb.cz/cs/index.html), ale obáváme se, že ti
nebudou poskytovat veřejné konzultace.