Literatura k tématu knihoven v poválečném období

Text dotazu

Dobrý den,
chtěla bych Vás poprosit o seznam vhodné literatury (cca 5 publikací) zabývající se tématem knihoven v poválečném období - 1946-1948.
Předem děkuji

Odpověď

Dobrý den,

publikací, které by se zabývaly knihovnictvím v období mezi lety 1946-1948 není mnoho, a pokud ano, jsou staršího data. Doporučujeme zejména tyto knihy, které jsme vyhledali prostřednictvím katalogu Národní knihovny:

  • CEJPEK, Jiří. Československé knihovnictví: poslání a organizace: vysokošk. učebnice. 2., přeprac. vyd. Praha: SPN, 1967. 186, [2] s. Učebnice pro vys. školy. (zejména od strany 56)
  • NOVOTNÝ, František. Československé knihovnické zákonodárství: cesta k zákonu a jednotné soustavě knihoven a jeho uskutečňování. 1. vyd. Praha: Orbis, 1962. 107 s. Knihovna osvětové práce. (zejména od strany 46)
  • FREY, Jaroslav. Knihovnická kronika. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1967. 185 s. Edice Ústředního vědecko-metodického kabinetu knihovnictví. Publikace státních vědeckých knihoven.

V databázi ANL jsme vyhledali dva články věnující se tomuto období:

  • CEJPEK, J.: Leta, která rozhodla. Československé knihovnictví v letech 1945-1948. Čtenář 17, 1965, s. 84-87, 123-127.

  • BALÍK, Vojtěch. Dobové názory na poslání, úkoly a činnost knihoven v období 1945-1948. Národní knihovna, 1997, 8(5), s. 205-209. ISSN 0862-7487.

Na našem webu navíc byl zodpovězen dotaz týkající se tzv. Gottwaldových knihoven, které spadají právě do tohoto období.

V neposlední řadě doporučujeme podívat se na web, který shromažďuje množství obhájených absolventských prací, v kterých můžete narazit na nějaký užitečný odkaz.