Literatura k tématu: Americká ústava

Text dotazu

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat jestli existuje v knihovně nějaká kniha která je
zaměřena na ústavu USA (popř. jestli byjste mi mohli poslat seznam knih
zabívající na toto téma).
Děkuji za pomoc

Odpověď

Dobrý den,

v elektronickém katalogu Národní knihovny ČR (http://sigma.nkp.cz/cze/nkc) jsme nalezli několik publikací, které se ústavou Spojených států amerických zabývají, jejich citace uvádíme níže. Nejedná se o kompletní přehled dokumentů věnovaných tomuto tématu, jeho zpracování by již spadalo do rešeršních služeb, které jsou placené (bližší informace o rešeršních službách jsou k dispozici na http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_reserse.htm).

BREYER, Stephen G.,Active liberty : interpreting a democratic Constitution.
Oxford: Oxford University Press, 2008. xiv, 200 s. ; 22 cm. ISBN 978-0-19-922707-5.
 * ústavní právo -- Spojené státy americké * ústavní soudnictví -- Spojené státy americké * interpretace práva -- Spojené státy americké

AMAR Akhil Reed. The Bill of Rights : creation and reconstruction. New
Haven: Yale University Press, 1998. xv, 412 s. : il. ; 25 cm. ISBN 0-300-07379-8.
* ústava -- Spojené státy americké * ústavní právo -- Spojené státy americké
* občanská práva -- Spojené státy americké

The Constitution of the United States of America : analysis and interpretation, Analysis of cases decided by the Supreme Court of the United States to June 28, 2002 / prepared by the Congressional Research Service, Library of Congress ; Johnny H. Killian, George A. Costello, Kenneth R.
Thomas, co-editors ; David M. Ackerman ... [et al.], contributors.
Washington : U.S. Government Printing Office, 2004. 2608 s. ; 26 cm. (Senate document / 108th Congress - 2d Session ; No. 108-17). ISBN 0-16-072379-5.

 * ústavní právo -- Spojené státy americké * ústava -- Spojené státy americké * soudní rozhodnutí a stanoviska -- Spojené státy americké

The Constitution of the United States of America : as amended unratified amendments, analytical index / presented by Mr. Ney. Washington : U.S.
Government Printing Office, 2003. vi, 79 s. ; 23 cm. (Documents / 108th Congress, 1st session, House of Representatives ; no. 108-95). ISBN 0-16-051424-X.
 * ústava -- Spojené státy americké * zákony * komentáře

COX, Archibald. The court and the constitution. Boston : Houghton Mifflin, c1987. 8, 434 s. ; 21 cm. ISBN 0-395-48071-X.
 * Spojené státy americké. Supreme Court * ústava -- Spojené státy americké
* ústavní právo -- Spojené státy americké
 * interpretace práva -- Spojené státy americké * soudní nálezy a usnesení
-- Spojené státy americké

Deklarace nezávislosti Spojených státu amerických a Ústava Spojených států amerických / Thomas Jefferson ; s komentáři Miloše Krejčího. V nakl. Otakar II. 1. vyd. Praha : Otakar II., 2000. 178 s. ; 21 cm. ISBN 80-86355-24-1.
* ústava -- Spojené státy americké
 * Spojené státy americké * zákony * komentáře

The documentary history of the ratification of the constitution. volume 1, Constitutional documents and records, 1776-1787 / edited by Merrill Jensen.
Madison : State Historical Society of Wisconsin, 1976. 391 s. ; 24 cm. ISBN 0-87020-153-0.

European and US constitutionalism / edited by Georg Nolte. Cambridge:
Cambridge University Press, 2005. x, 312 s. ; 24 cm. ISBN 0-521-85401-6.
 * konstitucionalismus -- Evropa * konstitucionalismus -- Spojené státy americké * ústava -- Evropa
* ústava -- Spojené státy americké * srovnávací právní věda

Tématu ústavy USA je také věnován rozsáhlý text v publikaci Dějiny Spojených států od A. Nevinse a H.S. Commangera (Klatovy: Amlyn, 1994. 379 s. ISBN 80-901494-4-8).

Pokud byste měla zájem pouze o text ústavy, máme ho v NK ČR také k
dispozici:

The Constitution of the United States with index and the Declaration of Independence. 18th (with 27th Amendment) ed. Washington : U.S. G.P.O, 1992.
46 s. ; 16 cm. (House document / USA, Congress, House ; 108-96).

The Constitution of the United States ; and The Declaration of Independence / [foreword Warren E. Burger]. Washington: Commission on the Bicentennial of the United States Constitution, [mezi 1988 a 1991]. 46 s. ; 16 cm.

Ústava Spojených států = The Constitution of the United States. Brno:
Ryšavý, 1995. 126 s.; 15 cm.

Zajímavé mohou být také internetové odkazy, např.:
http://www.archives.gov/exhibits/charters/charters.html
http://is.muni.cz/th/61127/pravf_m/Ustavni_system_USA_a_jeho_vyvoj.doc