Literatura k práci a studiu v zahraničí

Text dotazu

Dobrý den,
pracuji na bakalářské práci, která se týká práce a studia v zahraničí. Především se jedná o:
- motivaci, proč jednotlivci odjíždí studovat nebo pracovat do zahraničí
- očekáváním jaké od pobytu mají (pozitivní i negativní, z čeho mají naopak strach)
a jestli například nezažili kulturní šok, tedy jak se vyrovnali s rozdílnou kulturou, jestli jim dalo problém se začlenit a jak se změnili jejich vztahy zpět po návratu do ČR.
Bohužel ale nemůžu sehnat skoro žádnou literaturu, která by mi poskytla oporu pro teoretickou část bakalářské práce. Nevíte o nějakých knihách, které byste mi na toto téma doporučili?
Moc děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

literaturu k tématu Vaší bakalářské práce je obtížné nalézt především proto, že dle vašeho dotazu potřebujete poměrně subjektivní informace od účastníků studijních/pracovních pobytů v zahraničí. V přehledu literatury, který Vám uvádíme níže, naleznete obecně o možnostech/statistikách pobytů v zahraničí a dále knihy, které popisují přímo zkušenosti samotných lidí, kteří se do zahraničí vydali.  Publikace můžete dohledat v online katalozích dostupných na adrese http://aleph.nkp.cz/F, zde Vám doporučujeme především Souborný katalog ČR (případně katalog Národní knihovny NKC či Českou národní bibliografii ČNB).

* Eramus - facts, figures & trends: the European Union support for student and staff exchanges and university cooperation in 2009/2010. Luxembourg: Publications Office of the European Union, 2011. 30 p. ISBN 978-92-79-20368-8.

* GÜRÜZ, Kemal. Higher education and international student mobility in the global knowledge economy [online]. Rev. and updated 2nd ed. Albany: State University of New York Press, C2011 [cit. 2013-09-19]. Dostupné z: http://site.ebrary.com/lib/natl/Doc?id=10574146.

Pozn.: ekniha pro uživatele registrované v NK ČR

*  Your rights as a mobile student: a guide to the rights of mobile students in the European Union. Luxembourg: Publications Office of the European Union, 2011. 30 p.ISBN 978-92-79-17763-7.

* KRŇANSKÁ, Petra Emílie, ed. Erasmus očima studentů. Praha: Dům zahraničních služeb, 2010. 29 s. ISBN 978-80-87335-09-3.

Obsah: http://toc.nkp.cz/NKC/201006/contents/nkc20102104059_1.pdf

* PROGRAM ERASMUS. Erasmus v České republice 1998-2007. [Praha: Dům zahraničních služeb MŠMT, 2008]. 35 s. ISBN 978-80-904005-3-5.

http://toc.nkp.cz/NKC/200804/contents/nkc20081793232_1.pdf

* KORNELOVÁ, Lenka. 7 možností jak do zahraničí. Uherské Hradiště: Klub přátel ICM, 2005. 24 s. ISBN 80-260-2608-X.

* RYTÍŘOVÁ, Lucie a TEPPEROVÁ, Jana. International employment, posting and hiring out of employees: income tax and insurance, international agreements, EU regulations, detailed case studies. 1st ed. Olomouc: ANAG, 2012. 359 s. Work, wages, insurance. ISBN 978-80-7263-762-1.

* BERNARD, Josef a PATOČKOVÁ, Věra. Mezinárodní mobilita českých vědců a výzkumníků a jejich pobyty v zahraničí. Praha: Národohospodářský ústav Josefa Hlávky, 2012. 139 s. Studie Národohospodářského ústavu Josefa Hlávky; 8/2012. ISBN 978-80-86729-78-7.

* Práce v zahraničí. [Česko: s.n., 2011]. 33 s.

Zajímavé by pro Vás také mohly být zkušenosti konkrétních lidí s pobytem v zahraniční. K tomu by Vám mohly posloužit tyto tituly:

* VIDMAN, Ladislav, VIDMANOVÁ, Anežka, ed. a KROUPA, Jiří, ed. Můj italský rok. 1. vyd. Praha: KLP, 2000. 110 s. ISBN 80-85917-77-7.

* ČECHOVÁ, Blanka. Na rok za školou: deník české studentky v Kanadě. Vyd. 1. Brno: Doplněk, 1999. 108 s. Malá řada Brunensií. ISBN 80-7239-041-4.

*  ZVELEBIL, Jan. Na vandru s Reflexem: Češi jsou všude! Jak se jim vede?. Vyd. 1. Praha: Brána, [2007]- . sv. ISBN 978-80-7243-332-2.

Pozn.: 7 svazků

V článkové bázi ANL na adrese http://aleph.nkp.cz/F naleznete výběrové články z českých periodik od r. 1991, výběrem u vádíme:

* Klajban, Michal. Do Norska, země Vikingů a trollů za studiem knihovnictví. Čtenář, 2013, 65(5), s. 185-187. ISSN 0011-2321.

* Polišenský, Ondřej. Studie rozdílů ve vysokém školství v České republice a Spojených státech amerických z pohledu studenta. Učitelské noviny: týdeník pro učitele a přátele školy, 2011, 114(18), s. 16-17. ISSN 0139-5718.

Resumé: Student z Univerzity Palackého v Olomouci, který v rámci Merrillova programu strávil rok na vysoké škole Goshen College ve státě Indiana, srovnává vysokoškolské studium v České republice a v USA. Srovnává organizaci vysokých škol, systém výuky, financování studia, život studentů, jejich vzájemné vztahy, vztahy mezi studenty a učiteli atd.

* Jurečka, František. Jak se studuje ve Finsku. Lesnická práce, 2010, 89(8), s. 35-37. ISSN 0322-9254. Dostupné také z: http://www.silvarium.cz/lesnicka-prace-c-8-10.

* Šmídová, Michaela a Zlámalová, Helena. Zahraniční mobilita akademických pracovníků: případová studie Ostravské univerzity v Ostravě. Aula: revue pro vysokoškolskou a vědní politiku, 2010, 18(1), s. 44-51. ISSN 1210-6658.

Resumé: Zahraniční mobilita akademických pracovníků i studentů je jedním ze sledovaných ukazatelů činnosti vysokých škol. Souvisí s procesem jejich internacionalizace. Případová studie popisuje model zahraniční mobility akademických pracovníků na Ostravské univerzitě v kalendářním roce 2008. Proměnnými analýzy ve výzkumu mobility jsou: druh fakulty OU, pracovní pozice vyjíždějícího, délka výjezdu, místo výjezdu, navštívená instituce, účel výjezdu, zdroje financování mobility, oborové zaměření vyjíždějícího

* Minksová, Lenka a Provázková, Karla. Zahraniční mobilita vysokoškolských pracovníků: rezervy z pohledu účastníků a organizátorů. Aula: revue pro vysokoškolskou a vědní politiku, 2010, 18(1), s. 21-27. ISSN 1210-6658.

Resumé: Zpracování výsledků dotazníkového šetření v rámci projektu "Zahraniční mobilita vysokoškolských pracovníků". Obsahem šetření jsou bariéry zahraniční mobility vysokoškolských pracovníků z hlediska dvou skupin respondentů: organizátorů (prorektorů pro vědu nebo pro zahraniční vztahy a vedoucí referenty univerzitních nebo fakultních zahraničních oddělení) a uživatelů mobility (pedagogických, administrativních a technických pracovníků vysokých škol). Vnitřní, vnější a osobní podmínky pro zahraniční mobilitu vytvářené v rámci českých vysokých škol. Rezervy pro zlepšování zahraniční mobility.

Pokud Vás zajímají i zahraniční tituly, především články z odborných periodik, doporučujeme Vám využít volně dostupnou databázi ERIC (http://eric.ed.gov/), která je zaměřena přímo na oblast výchovy, vzdělávaní a školství obecně. Zajímaví by pro Vás také mohly být licencované online databáze, pro uživatele NK ČR nabízíme zdroje dostupné na adrese http://www.nkp.cz/katalogy-a-db/licencovane-db/prehled-lic-zdroju, k vašemu tématu by byly vhodné zdroje např. Academic Search Complete, OmniFile Full Text Select či SocINDEX with FullText.

S výběrem vhodných zdrojů by Vám měli pomoci knihovníci v knihovně vaší vysoké školy.