literární soutěž

Text dotazu

Pořádáte literární soutěže pro děti? Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

paní Brudná, Regionální knihovna Karviná má tři dětská oddělení.

Středisko knihovnických a informačních služeb v Karviné-Mizerově každý měsíc dělá pro děti soutěž v podobě kvízu. Letos o prázdninách měli literární soutěž s názvem "... a co bylo dál". Děti měli dopsat vlastní konec příběhu.

Středisko knihovnických a informačních služeb v Karviné - Novém městě, také pořádá skoro každý měsíc pro děti nějakou soutěž. Literární soutěž budou mít příští rok v říjnu. V rámci celostátní akce týden knihovny mají naplánovanou literární soutěž, ve které budou děti psát básničku o knize.

Ve středisku polské literatury mají čtenářské soutěže dlouhou tradici. V současné době jsou pořádány ve spolupráci se Sdružením přátel polské knihy a  účastní se jich žáci základních škol celého regionu Těšínského Slezska v  rámci akce „S knihou na cestách“. Jsou koncipovány tak, aby účastníci projevili samostatnost v  práci, event. nejmenší děti ve spolupráci s rodiči. Metodika se i přes dlouhou historii mění pouze v detailech. Vždy jsou soutěžními knihami díla polských autorů. Soutěž probíhá ve třech kategoriích: úkolem pro 1. - 2. třídu je namalovat ilustraci na základě vlastních prožitků z četby, 3. - 5. třída odpovídá na otázky k textu knihy a  6. – 9. třída píše krátký projev (ručně) na základě prožité četby. Všechny informace ke čtenářské soutěži najdou účastníci v  lokálním tisku pro polskou národnostní menšinu Głos Ludu, kde je oznámeno vyhodnocení soutěže a  vyhlášení vítězů. Vítězné obrázky první kategorie vyhodnocuje odborná porota, z došlých odpovědí druhé kategorie se vítězové losují a  ze třetí kategorie jsou porotou vybrány nejlepší práce. Všichni laureáti dostávají knižní odměny a  3. Kategorie navíc za vložené úsilí dostává ceny v  prostorech kavárny NOIVA v Českém Těšíně za přítomnosti autora soutěžní knihy. Statisticky se účastní každé edice čtenářské soutěže přes 500 dětí. Soutěž je v polském jazyce.

Pro dospělé čtenáře pořádáme každý měsíc "Setkání u knihy". Pro všechny, kteří píšou do šuplíku nebo pro píšící a publikující autory, kteří chtějí své práce někomu přečíst. Každé první úterý v měsíce se v 17.00 hod. v literárním salonu Regionální knihovny Karviná koná toto setkání. Přítomen bude karvinský spisovatel, řezbář a autor divadelních her Stanislav Filip, Ján Bazger, básník a spisovatel, a básníci Karel Sikora a Anna Vojtěchová, autoři básnické sbírky "Co o lásce nebylo napsáno". Zrovna dnes se tato akce uskuteční. Můžete se přijít podívat.

Veškeré soutěže, které Regionální knihovna pořádá najdete na našich webových stránkách www.rkka.cz.