literární pozůstalosti

Text dotazu

Dobrý den,
dovolte mi se prosím informovat, zda-li neexistuje kniha či knižně vydaná archivní pomůcka, která by obsahovala informace o tzv. pozůstalostech po českých spisovatelích? V rámci svého výzkumného projektu bych potřeboval získat obecný přehled o tom, zda-li se u řady českých spisovatelů (aktivních v období od 20. do 60. let) dochovaly primární prameny, jako například rukopisy jejich děl, korespondence, osobní deníky apod. Předem Vám mnohokrát děkuji za odpověď a odbornou radu.

Odpověď

Dobrý den,

informace o literárních pozůstalostech získáte v Literárním archivu Památníku národního písemnictví,  http://www.pamatniknarodnihopisemnictvi.cz/.

Jeho počátky spadají do vzniku Národního muzea v Praze (1818), první doložený přírůstek pozdějšího literárního archívu pochází z r. 1822. Skutečným základem literárních sbírek je pozůstalost Josefa Dobrovského. Od roku 1953 působí LA PNP v premonstrátské klášteře v Praze na Strahově.

Odborní pracovníci LA PNP připravili k vydání orientační pomůcku Průvodce po fondech literárního archivu PNP. Praha: Památník národního písemnictví, 1993. Jedná se o Sborník Památníku národního písemnictví, roč. 26. 2 sv. + dodatky. Jednotlivé záznamy obsahují biografické údaje o autorovi a kategorie, které jsou v jednotlivých pozůstalostech zastoupeny (korespondence, přijatá, příp. odeslaná a cizí; rukopisy, výstřižky, varia apod.).

Obsáhlý soupis osobních písemných pozůstalostí uspořádala Jarmila Hanzalová. Soustředila se na instituce, které uchovávají písemné pozůstalosti. Tady už se nejedná vysloveně o literární pozůstalosti, mohl by to pro vás být ale také zajímavý zdroj informací.

Zdroj: HANZALOVÁ, Jarmila. Soupis osobních písemných pozůstalostí a rodinných archivů v České republice. Praha: Sekce archivní správy Ministerstva vnitra ČR, 1997.

Domníváme se, že se písemné pozůstalosti do archivů předávaly pouze na základě dobrovolnosti a že řada rodinných archivů zůstává stále v rodinách potomků. Kdysi bývalo ctí, že se pozůstalost do LA PNP dostala a potomci ji odkazovali zdarma, jindy se ale pozůstalosti vykupovaly. To vše by vám ale jistě řekli pracovníci archivu.