literárněvědné pojmy

Text dotazu

podstata literatury, literární druhy, prozodické systémy verše, struktura literárního díla, počátky slovesného umění

Odpověď

Dobrý den, nevyužíváte náhodou naši službu k řešení školního úkolu?

Objasnění Vámi zmiňovaných pojmů najdete v příručkách tykajících se literární vědy a v literárně teoretické literatuře, např.:

Baldick, C.: The concise Oxford dictionary of literary terms. Oxford : Oxford University Press, 2004

Lentricchia, F. - McLaughin, T. (edd.): Critical terms for literary study. London : University of Chicago Press, 1995

Vodičková, M. - Bak, J.: An introduction to literature. Olomouc : Vydavatelství Univerzity Palackého, 1998

Nunning, A. - Trávníček, J. - Holý, J.(edd.): Lexikon teorie literatury a kultury : koncepce - osobnosti - základní pojmy. Brno : Host, 2006

Kobr, J.: Malý slovník literárních pojmů. Praha : Linx & spol., [2001?]

Štraus, F.: Príručný slovník literárnovedných termínov. Bratislava : Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov, 2005

Valček, P.: Slovník literárnej teórie. Bratislava: Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov, 2000-2003

Prokop, V.: Teorie literatury, aneb, Několik praktických slovníčků literárních pojmů. Sokolov : O.K.-Soft, 2005

Findra, J. - Gombala, E. - Plintovič, I.: Slovník literárnovedných termínov. Bratislava : Slovenské pedagogické nakladateľstvo, 1987

Eagleton, T.: How to read a poem. Malden : Blackwell, 2007

Jankovič, M. - Pešat, Z. - Vodička, F. (edd.): Struktura a smysl literárního díla : sborník studií. Praha : Československý spisovatel, 1966

Haman, A.: Úvod do studia literatury a interpretace díla. České Budějovice : Jihočeská univerzita, 1997

Pospíšil, I.: Genologie a proměny literatury. Brno : Masarykova univerzita, Filozofická fakulta, 1998

Pospíšil, I. - Gazda, J. - Holzer, J. a kol.: Integrovaná žánrová typologie : (komparativní genologie) : projekt, metodologie, terminologie, struktura oboru, studie. Brno : Masarykova univerzita, 1999

Pavera, L. - Všetička, F.: Lexikon literárních pojmů. Olomouc : Nakladatelství Olomouc, 2002

Bakoš, M.: Literárna história a historická poetika : príspevky k metodológii literárnej vedy. Bratislava : Slovenský spisovateľ, 1973

Čepan, O.: Literárne dejiny a literárna veda. Bratislava : Veda, 2002

Šklovskij, V.: Teorie prózy. Praha : Akropolis, 2003

Bense, M. : Teorie textů. Praha : Odeon, 1967

Petrů, E.: Úvod do studia literární vědy. Olomouc : Rubico, 2000

Hrdlička, F.: Průvodce po literárním řemesle : (základy tvůrčího psaní). Praha : Akropolis, 2008

Česal, M.: Žánry a struktura dramatického textu. Praha : Ústř. dům lid. umělecké tvořivosti, 1969

Kelly, D.: The arts of poetry and prose. Turnhout : Brepols, 1991

Mukařovský, J.: Básnická sémantika : univerzitní přednášky Praha. Praha : Karolinum, 1995

Mukařovský, J.: Cestami poetiky a estetiky. Praha : Československý spisovatel, 1971

Bělíček, P.: Historická poetika. I, Poetika folklóru. Praha : Urania, 2001

Veselovskij, A. N.: Historická poetika. Bratislava : Tatran, 1992

Kubínová, M. (ed.): O poetice literárních druhů. Praha : Ústav pro českou literaturu Akademie věd ČR, 1995

Pechar, J.: Od příběhu k románu : k poetice výpravné prózy. Praha : Československý spisovatel, 1989

Jakobson, R.: Poetická funkce. Jinočany : H & H, 1995

Hrabák, J.: Úvod do teorie verše : vysokošk. příručka. Praha : SPN, 1986

Fischerová, S. - Starý, J. (edd.): Původ poezie : proměny poetické inspirace v evropských a mimoevropských kulturách. Praha : Argo, 2006

Zdroj:

http://sigma.nkp.cz/cze/nkc