lípa - český národní strom

Text dotazu

Proč je lípa našim národním stromem?

Odpověď

Řadu informací o lípě – českém národním stromu – přináší web Lípy republiky 1918-2018. Dovolíme si zde citovat:

V historii bývala lípa ztotožňována s ženskými božstvy, často s bohyní lásky. Pro mládež byla lípa symbolem lásky. U Slovanů, Keltů i Germánů prý bývala stromem osudu. Věřilo se, že když zahyne lípa, vysazená na dvorci rodu, zanikne i celý rod.

Řada zemí má své národní stromy. V České republice je národním stromem lípa (Tilia). Můžeme ji nalézt na standartě prezidenta, státní pečeti, vojenských uniformách a bankovkách.

Oficiálním národním symbolem se stala roku 1848, kdy se na všeslovanském sjezdu, který probíhal 2.–12. června v Praze, sešli delegáti z Čech, Moravy, Slezska, Slovenska, dále pak Poláci, Rusíni, Chorvati, Srbové, Slovinci a Dalmatinci, což byli zástupci všech porobených slovanských národů. Stanovili lípu jako národní symbol postavený proti velkoněmeckým snahám o porobení slovanského živlu. Byla to reakce na Frankfurtský sněm, kde byl jako symbol velkoněmectví zvolen dub. Lípu jako národní strom měl navrhnout František Ladislav Čelakovský.

Že byla lípa i politickým tématem je zřetelné např. ze slov Karla Sladkovského [Sladkovský, 1899]. Citujeme:

„K čemu zde ještě mrtvý ten kmen lípy zhynulé?“ rozléhal se od jihu i od severu, od západu i od východu divý ryk cizinců, po zbídnělé vlasti české, „vymyťte jej úplně, aby bez překážky šířiti se tu mohly větve sousedního dubu našeho“ …………. a div — div divoucí ! — kmen, jejž nepřátelé jeho jako ztrouchnivělý již vysekávali, kmen po dva věky hynoucí lípy českoslovanské počal se opět zelenati, s netušenou silou vzrostla větev po větvi.

Zdroje:

KUČERA, Jakub. Lípa, nebo dub? Jak politika rozhodla o výběru našeho národního stromu. Čtidoma.cz [online]. 18. 10. 2018 [2020-03-35]. Dostupný z: https://www.ctidoma.cz/zpravodajstvi/2018-10-18-lipa-nebo-dub-jak-politika-rozhodla-o-vyberu-naseho-narodniho-stromu-45081

Lípa – zajímavosti o našem národním stromu. In: Lípy republiky 1918 – 2018 [online]. 29. 6. 2018 [cit. 2020-03-25]. Dostupný z: https://lipyrepubliky.cz/lipa-zajimavosti-o-nasem-narodnim-stromu/

O lípách republiky. In: Lípy republiky 1918 – 2018 [online]. 29. 6. 2018 [cit. 2020-03-25]. Dostupný z: https://lipyrepubliky.cz/o-lipach-republiky/

SLADKOVSKÝ, Karel a HELLER, Servác, ed. Výbor z politických řečí a úvah Dra. Karla Sladkovského. V Praze: Tiskem a nákladem J. Otty, 1899. 411 s. Sborník spisů politických a národohospodářských. Dostupný také z: https://digi.law.muni.cz/handle/digilaw/361.