limity území

Text dotazu

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, co znamená pojem "limity území"? Jestli se jedná např. v rámci územního plánování jenom o limity využití území? Případně, které publikace se tomuto tématu blíže věnují?
Děkuji za odpověď,

Odpověď

Dobrý den,

limity území v souvislosti s územním plánováním vysvětluje například kniha " Územní plánování":

"Limity využití území omezují možnosti provádění změn v území. Stavební zákon zařazuje stanovení limitů využití území mezi základní úkoly a činnosti územního plánování, viz odst. 2.1. Podle § 139a, odst. 1), limity využití území omezují, vylučují případně podmiňují umísťování staveb, využití území a opatření v území. V územně plánovacích nástrojích (ÚPP, ÚPD) jsou limity využití území charakterizovány jak v části textové tak v grafické. V průzkumech a rozborech musí grafická část obsahovat zejména výkres limitů využití území (vyhl. 135/2001 Sb., § 10). V obsahu územně plánovací dokumentace jsou kmity využití území v textové části výslovně vyžadovány u všech druhů územně plánovací dokumentace; v grafické části je všech druzích ÚPD požadováno vyznačovat v hlavním výkrese graficky vyjádřitelné regulativy a (kromě ÚPN VÚC) vyznačovat hranice zastavitelného území a hranice současně zastavěného území obce. Jde o důležité limity využití území, není vyžadována samostatná příloha. Dále se vyznačují v samostatných výkresech limity jako jsou územní systémy ekologické stability, záplavová území ap., viz odst. 3.2.

Vysvětlivka: Vodní zákon č. 254/2001 Sb. uvádí termín „záplavová území“, cit. vyhl. č. 135/2001 Sb. uvádí starší znění „zátopová území“.

Limity využití území lze rozlišovat jednak podle jejich vzniku (původu), jednak podle způsobu jejich vyjádření.

Podle vzniku jsou limity buď vyplývající z předpisů, např. některá ochranná pásma podle zákonů, nebo vyplývající z návrhů územně plánovací dokumentace.

Podle způsobu vyjádření lze rozeznávat 3 typy limitů [HYVNAR], z nich dva jsou využívány v územním plánování:

A) intervalové, určené intervaly technicko - hospodářských ukazatelů, např. kapacita koryta vodního toku, hustota zástavby ploch,

B) příkazy a zákazy, vyplývající z předpisů, viz cit. příklad - ochranná pásma, zásady územní ochrany zemědělského půdního fondu, záplavové plochy ad.

Limity využití území typů A) a B) se uvádějí v regulativech."

(zdroj: HASÍK, Otakar. Územní plánování: pro rozsah studia jednoho ročníku. 1. vyd. Ostrava: Vysoká škola báňská - Technická univerzita, 2003. 94 s. ISBN 80-248-0282-1. str. 19. )

Doporučená literatura k tématu:

* Limity využití území: celostátně platné limity: [praktická příručka]. Hyvnar, Vladimír a kol. 3. vyd. Brno: Ústav územního rozvoje, 2007- . (http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=001723933&local_base=NKC )

* POŠTOLKA, Václav, ŠMÍDA, Jiří a ČTYROKÝ, Jiří. Územně analytické podklady v praxi. Vyd. 1. Liberec: Technická univerzita v Liberci, 2008. 113 s. ISBN 978-80-7372-354-5. (http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=001820944&local_base=NKC )

* Limity využití území: celostátně platné limity. Hyvnar, Vladimír a kol. [Vyd. 2.]. Brno: Ústav územního rozvoje, 1999-2005.

* http://planning.fsv.cvut.cz/HTM/PREDMETY/IZP/PJZ1/PJZ1_limity.pdf

Další vhodné zdroje k tématu můžete dohledat prostřednictvím Online katalogu Národní knihovny ČR: http://aleph.nkp.cz/cze/nkc, Souborného katalogu ČR: http://aleph.nkp.cz/cze/skc, Jednotné informační brány: http://www.jib.cz/ či článkové databáze ANL: http://aleph.nkp.cz/cze/anl.