Lidský kapitál

Text dotazu

Dobrý den, potřebovala bych nějaký odkaz na knihy,
kde je vysvětlen pojem lidský kapitál.

Odpověď

Intelektuální kapitál je tvořen zásobami a toky znalostí, dovedností a

schopností, které jsou organizaci k dispozici a které přispívají k procesům

vytvářejícím hodnotu. Jde vlastně o nehmotné zdroje, které - společně s

hmotnými zdroji (peníze a hmotné jmění) tvoří tržní nebo celkovou hodnotu

organizace. Intelektuální kapitál má tři složky:

1.   Lidský kapitál - znalosti, dovednosti a schopnosti pracovníků

organizace

2.   Společenský kapitál - zásoby a toky znalostí vyplývajících ze sítí

vztahů uvnitř a vně organizace

3.   Organizační kapitál (či také strukturální kapitál) -

institucionalizované znalosti vlastněné organizací, které jsou uloženy v

databázích, manuálech a pod.

Pojetí intelektuálního kapitálu jasně signalizuje, že primární význam mají

jednotliví pracovníci organizace. Ti vytvářejí, uchovávají a užívají

znalosti a osvojují si a demonstrují dovednosti a schopnosti (tj. lidský

kapitál). Lidský kapitál jako hlavní složka intelektuálního kapitálu

koresponduje se stále častěji se vyskytujícím konstatováním, že lidské

zdroje jsou nejdůležitějším bohatstvím organizace. Lidé v organizaci již

nejsou chápáni jako nákladová položka, ale jako aktiva. Zatímco hmotný

(věcný) kapitál je vlastnictvím organizace, v případě lidského kapitálu

tomu tak není.

In: Koubek, Josef: Řízení lidských zdrojů. Základy moderní personalistiky.

Praha, Management Press 2007. ISBN978-80-7261-168-3

Literatura:

 Koubek, Josef: Řízení lidských zdrojů. Základy moderní personalistiky.

Praha, Management Press 2007. ISBN978-80-7261-168-3

Filipová, Lenka: Lidský kapitál a jeho efektivní využití jako zdroj

ekonomického růstu v České republice. Praha, Národohospodářský ústav Josefa

Hlávky 2008.

Armstrong, Michael: Řízení lidských zdrojů. Nejnovější trendy a postupy.

Praha Grada Publishing 2007. ISBN 978-80-247-1407-3

Bláha, Jiří - Mateicius, Aleš - Kaňáková, Zdeňka: Personalistika pro malé a

střední firmy. Brno: CP Books 2005. ISBN 80-251-0374-9

Další literaturu lze dohledat v Souborném katalogu VŠE na adrese

http://library.vse.cz