lidové zvyky - darování čočky

Text dotazu

Náš čtenář se ptá, co v lidové tradici znamená darování čočky (polévky). Prý jde o záruku hojnosti. Kde máme hledat?

Odpověď

Dobry den, v knize
VAVRINOVA, Valburga: Mala encyklopedie Vanoc. Praha: Libri, 2000. S.191 se uvadi: "... O Stedrem dnu od casneho rana praskal v peci ohen. Pripravovala se stedrovecerni vecere. Varil se hrach, cocka , nekolik druhu polevek, ... S prvni hvezdou si rodina sedla k slavnostnimu stolu ... Nejdrive hospodyne postavila na stul misu s hrachem. Klicek hrachu ma podobu kalicha a podle tradice spojoval vsechny stolovniky v dobrem i zlem. ... Po hrachu se podavaly polevky pro silu, cocka, aby byly penize, kuba, masity pokrm nebo ryba pro radost. ..."
V nekterych krajich bylo a leckde se dodrzuje dodnes, podavani cocky na Silvestra o pulnoci nebo na Novy rok a je to take spojene s penezi v novem roce. To jsem ovsem nenasla v zadne literature. Je to ze zkusenosti mych kolegu a me vlastni.