leptání stříbra

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na blokátor při
leptání stříbra v kyselině dusičné.Čím vlastně ochráním část plochy, kterou
leptat nechci a která půjde očistit od ochrané vrstvy /blokátor/ třeba
opálením nebo jiným čistícím procesem.
Měla by to být zlatnická technika, která je u nás málo známá.

Odpověď

Dobrý den,

"Encyklopedie českého zlatnictví, stříbrnictví a klenotnictví" uvádí k technice leptání následující informace:

"leptání - technologie povrchové úpravy kovů působením chemických činidel nebo elektrolyticky. Používá se jako podklad pro výzdobné techniky, zejména pro niello a tulu. Na plochu očištěnou (odmaštěnou benzínem) se nanese směs jemného asfaltu se žlutým včelím voskem v poměru 1 : 1 (nebo asfaltového laku). Do něj se jehlou (rydlem, hřebíkem) vyryje zvolený výzdobný motiv, až se obnaží kov. Pak se kov leptá. Zlato se leptá lučavkou královskou, stříbro, měď a mosaz kyselinou dusičnou. Během leptání se na kovu tvoří bublinky, které je třeba stírat pírkem. Pro vyleptání stejnoměrného tečkovaného dekoru lze užít směs asfaltu s rozemletou či práškovou kalafunou. Krupičky kalafuny se kyselinou vyleptají a zanechají zrnité nebo ornamentální stopy."

(STEHLÍKOVÁ, Dana. Encyklopedie českého zlatnictví, stříbrnictví a klenotnictví. 1. vyd. Praha : Libri, 2003. s.278.)

Postup při leptání je také možné otočit, tzn., že celou zadní část a strany šperku potřete blokátorem a na přední stranu malujete blokátorem ornamenty, které chcete, aby zůstaly po působení kyseliny vystouplé.

(viz: McGrath, Jinks. Kurz výroby šperků : principy, postupy a techniky. V Praze : Slovart, 2010.)

Blokátor můžete koupit v potřebách pro výtvarníky či ve specializovaných obchodech pro zlatníky.