Leopold Jelínek, o něm

Text dotazu

Dobrý den, mohli byste mi sdělit nějaké životopisné údaje o spisovateli Leopoldu Jelínkovi, autoru knihy Otokar Březina ze všedního rozhovoru.

Odpověď

Dobrý den,

o spisovateli Leopoldu Jelínkovi jsme bohužel v nám dostupných zdrojích zjistili pouze minimum informací. Narodil se roku 1906 a zemřel 1986, měl by být pohřben na hřbitově v Ďáblicích (Zdroj: server Pražské informační služby, http://www.pis.cz/cz/praha/pamatky/hrbitov_dablice_ustredni_hrbitov).Prohlédli jsme i dvě díla, jichž je autorem, s nadějí, že nalezneme více. Možná máte tato díla k dispozici, nicméně z nich citujeme:
Otakar Březina ze všedního rozhovoru
- před titulním listem je otisknut dopis O. Březiny Leopoldu Jelínkovi, kde je uvedena i Jelínkova adresa: Praha 8, Libeň čp.478 (možná byste mohl zkusit kontaktovat Archiv hlavního města Prahy, který má k dispozici evidenci obyvatelstva, http://www.ahmp.cz/)
- za titulním listem je uvedeno věnování: "Připsáno mému drahému bratrovi Karlu Jelínkovi"
- na konci knihy stojí: "Dvanáct let uplynulo od oněch hodin, minut a vteřin, za něž vděčím Prozřetelnosti, že mi dopřála je prožít s Otakarem Březinou. A co víc: že mi konečně, pozdě, ale přeci jenom, Osud také dopřál, co jsem tak dlouho měl u sebe, říci i druhým. Nechť knížka nalézá tak nerušené cesty a pohodu, jako jsme je nalézali tenkrát spolu - s Otakarem Březinou (kniha byla vydána r. 1940)

druhé dílo má název Libeňské klasy:
- před titulním listem je uvedeno: "Npor. pěch. Svatopluku Hájkovi ve vzpomínkách na tolik krásných dnů z putování po drahé vlasti 1939"; na další straně následuje Jelínkova fotografie
- dále uvedeno věnování: "Připsáno rodičům na prahu jejich šedesátin"
- na konci knihy opět dovětek: "Sbírka těchto básní vznikla za jednoho letního večera 1939, v osamocení, ve vonné vysoké trávě, s pohledem dolů na šedé libeňské střechy, dvacet let od onoho dne, kdy jsem po prvé nad libeňskými skalkami patřil na Libeň, tak všední a přece tak krásnou" (kniha vyšla r. 1939)

Podle naskenovaného katalogu Katif (Generální katalog I, http://katif.nkp.cz/) jsme nalezli informaci o tom, že Leopold Jelínek byl také odpověným redaktorem časopisu Československý fotograf, který vydávalo Společenstvo fotografů obvodu Obchodní a živnostenské komory pražské se sídlem v Praze, vycházel však pouze od 1. ledna 1922, č. 1 - 1922, do č. 6/7).
Pro detailnější informace se ještě můžete zkusit obrátit na odborná pracoviště jako např. Ústav pro českou literaturu AV ČR
(http://www.ucl.cas.cz/) nebo Ústav české literatury a literární vědy na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (http://cl.ff.cuni.cz/).