legislativní změny a pojistný trh

Text dotazu

Dobrý den, ráda bych požádala o pomoc při vyhledávání zdrojů (i
cizojazyčných) na téma vliv legislativních změn na pojistný trh po roce 1990 v ČR .
děkuji

Odpověď

Dobrý den,

žádnou publikaci, českou ani cizojazyčnou, která by se zabývala přímo uvedeným tématem, jsme v knihovních katalozích bohužel nenalezli, snad by Vám alespoň částečně mohl pomoci některý z níže uvedených dokumentů (viz

elektronický katalog NK ČR - http://aleph.nkp.cz/cze/nkc) :

Social security and health insurance legislation / translation by Trade Links. -- Prague : Trade Links, c2001. -- 338 s. ; 20 cm. ISBN 80-238-8276-7.

* zdravotní pojištění -- Česko * sociální zabezpečení -- Česko * zákony * právní předpisy

SCHELLE, Karel; HRADEC, Milan. Historie právní úpravy pojišťovnictví. Praha:

Eurolex Bohemia, 2006. 122 s. ; 21 cm. ISBN 80-86861-52-X.

* pojistné právo -- Česko * pojistné právo -- Československo * pojistné právo -- dějiny

Obsah: http://toc.nkp.cz/NKC/200706/contents/nkc20061693735_1.pdf

SPIRIT, Michal. Pojistné právo. Praha: Vysoká škola ekonomická, Fakulta mezinárodních vztahů, 2000. 276 s. ; 21 cm. ISBN 80-245-0109-0.

DUCHÁČKOVÁ, Eva; DAŇHEL, Jaroslav. Teorie pojistných trhů. Praha :

Professional Publishing, 2010. 216 s. : il. ; 25 cm. ISBN 978-80-7431-015-7.

Obsah: http://toc.nkp.cz/NKC/201004/contents/nkc20102039828_1.pdf

DRDLA, Miloš; MARTINOVIČOVÁ, Dana. Bankovnictví a pojišťovnictví. Brno: Brno International Business School, 2005. 309 s. : il. ; 21 cm. ISBN 80-86575-45-4.

Obsah: http://toc.nkp.cz/NKC/201002/contents/nkc20051582899_1.pdf

JÁNOŠÍKOVÁ, Petra; MRKÝVKA, Petr; TOMAŽIČ, Ivan a kol. Finanční a daňové právo. Plzeň: Vydavatelství a nakladatelství Aleš Čeněk, 2009. 525 s. : il.

; 22 cm. ISBN 978-80-7380-155-7.

Obsah: http://toc.nkp.cz/NKC/200904/contents/nkc20091857555_1.pdf

Domníváme se, že úspěšnější budete zřejmě při získávání informací z časopiseckých článků, níže uvedené jsme nalezli prostřednictvím bibliografické databáze ANL - Články v českých časopisech, novinách a sbornících (http://aleph.nkp.cz/cze/anl ). Tato databáze obsahuje citace článků z denního tisku a vybraných odborných periodik publikovaných od r. 1991.

DAŇHEL, Jaroslav. České pojišťovnictví očekává i letos dynamický růst. In:

Hospodářské noviny. Praha. ISSN 0862-9587. Roč. 44, č. 107 (20000602), s. 7.

* pojišťovnictví -- legislativní aspekty -- Česko -- r. 2000

Nová právní úprava pojišťovnictví. In: Právní zpravodaj. -- ISSN 1212-8694.

-- Roč. 4, č. 9 (2003)

* pojišťovnictví -- právní úpravy -- Česko -- r. 2003 * zákon -- o pojišťovnictví -- č. 363/1999 Sb. -- Česko

* novelizace * právní komentáře

KOČÁRNÍK, Ivan. Český a evropský pojistný trh v 90. letech. In: Aktuální otázky pojišťovnictví a penzijních fondů: sborník příspěvků z konference.

Liberec: Technická univerzita, 2000. ISBN 80-7083-408-0. S. 8-10.

KRČÁLOVÁ, Ivana. Novela zákona o pojišťovnictví pět minut před dvanáctou.

In: Hospodářské noviny. Praha. ISSN 0862-9587. Roč. 41, č. 197 (19971008), s. 8.

* finanční právo * pojistný trh * zákony * zákon o pojišťovnictví * novela zákona * zpřísnění dozoru * návrhy * Česká republika * r. 1997

GLUČ, Stanislav; REZÁČ, František; SEDOVÁ, Jindřiška. Zákon o zprostředkovatelích pojištění a jeho možné dopady na pojistný trh České republiky. In: Právo a podnikání. ISSN 1211-1120. Roč. 13, č. 2 (2004), s.

6-9.

Změny českého pojistného práva. Rubrika: Podnikatel a peníze. In: Bankovnictví. ISSN 1212-4273. Roč. 8, č. 5 (20000427), s. 36.

JOPEK, David. Úloha práva při regulaci pojišťovnictví. In: Daně a finance. ISSN 1801-6006. Roč. 16, č. 3 (2008), s. 8-11.

K vyhledání dalších článků byste mohla využít také české plnotextové databáze Anopress nebo Newton MediaSearch, které monitorují denní tisk i řadu odborných periodik a také další média (televizi, rozhlas, internet) s retrospektivou od r. 1996. Tyto databáze jsou přístupné zejména ve větších, krajských a odborných knihovnách, registrovaným čtenářům na základě čtenářského průkazu. Databázi Anopress zpřístupňuje i Národní knihovna ČR přímo z počítačů ve vybraných studovnách (http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_infozdr.php3#anopress) .

Užitečným zdrojem právnické literatury je také databáze ASPI (Automatizovaný systém právních informací), která nabízí nejen plné texty právních předpisů a legislativy, ale i literaturu vztahující se ke zvolené problematice. Tuto databázi opět zpřístupňuje svým registrovaným uživatelům i NK ČR, můžete v ní hledat např. ve studovně Referenčního centra (http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_refc.htm) .

Články k požadovanému tématu se mohou objevit i v zahraničních placených článkových databázích, které velmi často obsahují i plné texty článků. Máme na mysli například databáze EBSCO - Academic Search Complete a Business Source Complete, Web of Science nebo C.E.E.O.L. (Central and East European Online Library). První dva soubory databází mohou využívat i registrovaní uživatelé NK ČR přímo v budově knihovny (kompletní přehled databází NK ČR s bližšími informacemi o jednotlivých zdrojích - http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_infozdr.php3 ) nebo přes vzdálený přístup odkudkoliv (http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=vzdal_pristup.htm ), databáze C.E.E.O.L. (http://pez.cuni.cz/ezdroje/prehled/zdroj.php?lang=cs&id=47 ) je k dispozici například na Univerzitě Karlově.

V Souborném katalogu Vysoké školy ekonomické v Praze (http://library.vse.cz/ ) jsme ještě nalezli tři kvalifikační práce, které by rovněž mohly být vhodné pro Vaše téma, s největší pravděpodobností však budou přístupné pouze studentům a pedagogům VŠE:

FAIGL, Josef. Aktuální stav transformace pojistného trhu v ČR: změny v ekonomicko-legislativním rámci : struktura pojišťovacích institucí a struktura produktů a poskytovaných služeb. Diplomová práce - Vysoká škola ekonomická v Praze, Fakulta financí a účetnictví. 1999. 62 s.: tab., 3 příl.

Abstrakt: Současný legislativní rámec pojistného trhu. Subjekty pojišťovacího trhu. Struktura pojistných produktů a služeb. Legislativní rámec transformace. Ekonomický rámec transformace.

SUCHÁNKOVÁ, Veronika. Porevoluční vývoj pojišťovnictví v ČR. Bakalářská práce (Bc.) - Vysoká škola ekonomická v Praze. Fakulta financí a účetnictví, 2010.

Abstrakt: Tato bakalářská práce se zabývá porevolučním vývojem pojišťovnictví v České republice. Období se týká posledních dvaceti let, od listopadové revoluce v roce 1989, přes rozpad Československé republiky, přelom století, vstup do Evropské unie až po současnost. Zabývám se nejen pojmy týkající se oblasti pojišťovnictví a současnými trendy, ale i statistikami a legislativními úpravami v celém období.

KRÁLIKOVÁ, Kateřina. Vývoj a trendy v pojišťovnictví v České republice po roce 2000. Bakalářská práce (Bc.) - Vysoká škola ekonomická v Praze. Fakulta financí a účetnictví, 2008

Abstrakt: Práce pojednává o vývoji českého pojišťovnictví v posledních osmi letech. Cílem práce je analýza vývoje na pojistném trhu pomocí různých ukazatelů a nalezení příčin daného vývoje. Bakalářská práce rozebírá nejvýznamnější události, které zásadně ovlivnily český pojistný trh jako povodně v roce 2002 nebo vstup ČR do EU a s tím spojené legislativní změny.

V práci jsou také zmíněny novodobé trendy, které se začaly na našem pojistném trhu prosazovat a rozvíjet např. trendy v oblasti IT, bankopojištění, CRM atd.

Další zdroje by Vám mohly doporučit ještě knihovny zaměřené na ekonomii, právo a společenské vědy - například Knihovna společenských věd T.G. Masaryka v Jinonicích (http://knihovna.jinonice.cuni.cz) , Knihovna CERGE-EI (http://www.cerge-ei.cz/library/default.asp ) nebo Centrum informačních a knihovnických služeb VŠE (http://ciks.vse.cz/ ).