legenda

Text dotazu

Prosím Vás, chtěl bych se zeptat na pár informací týkajicí se legendy. Vhtěl bych vědět co je to legenda a nějaké rysy.

Odpověď

Dobrý den, legenda je jeden ze základních žánrů středověké a barokní literatury. Je součástí tzv. duchovní epiky psané jak veršem, tak prózou. Vyprávělo se v ní o zbožném životě světce, o jeho mučednictví a o posmrtných zázracích. Toto ztvárnění bylo podřízeno opakujícím se legendistickým schématům, v nichž se využívalo např. biblické číselné symboliky. Legendistika byla stylově poměrně rozrůzněná a její autoři sledovali vzdělavatelné cíle. Oficiální legendy bývaly v lidovém prostředí často upravovávny (v duchu dobových aktualizací ( i žánrově přetvářeny (např. do lidového dramatu).
Vyostřený svár dobra a zla i předem dané rozuzlení vtiskly legendě už v době jejího vzniku schematické rysy. Jasné rozložení kladů a záporů, jejichž nositeli jsou hlavní postavy, vyhovuje výchovnému i agitačnímu poslání žánru, jehož primární funkcí bylo předkládat věřícím vzor hodný následování. Legenda se člení do tří částí, které sledují osud hlavního hrdiny (nemusí být ale vždy obsaženy všechny, stěžejí je druhá část): okolnosti narození, život (včetně utrpení, usmrcení či umučení) a posmrtné skutky. Délka legend bývá rozmanitá.

Čerpáno z Horáková, Michaela: Literatura I. Praha, Scientia 1996, šířeji je o legendě pojednáno v Mocná-Peterka: Encyklopedie literárních žánrů, Praha, Paseka 2004.