Ledovka a náledí

Text dotazu

Jaký je přesný význam a rozdíl mezi slovem ledovka a náledí.

Odpověď

Dobrý den,  oba tyto termíny patří do kategorie tzv. námrazových jevů, ale liší se především způsobem vzniku.

Ledovka je hladká a obvykle též průhledná, kompaktní ledová usazenina, tvořící se zmrznutím přechlazených kapiček mrholení nebo deště na předmětech, jejichž povrchová teplota je pod nulou, popř. slabě nad 0 °C. Dopadající kapičky ještě před zmrznutím stačí zaplnit skuliny mezi zrnky ledu, takže vzniká souvislý ledový obal. Vrstva ledu nemá patrnou vnitřní strukturu a pokrývá celé těleso, takže ji nelze odtrhnout. Ledovka se vytváří jak na vodorovných, tak na svislých nebo šikmých plochách, na větvích stromů, na drátech elektrického vedení, tyčích a na povrchu země při teplotách vzduchu od 0 °C do -3°C. Její tloušťka může dosáhnout několika centimetrů. Hmotnost  ledu je pak tak velká, že láme silné větve i celé stromy, trhá vedení, láme nosné stožáry, a působí tak značné národohospodářské škody.

Náledí je ledová vrstva pokrývající zemi, která vzniká :

a) když kapičky mrholení nebo deště později na zemi zmrznou

b) když voda z úplně nebo částečně roztálé sněhové pokrývky na zemi opět zmrzne

c) když vlivem silničního provozu sněhová pokrývka na silnicích nebo chodnících ztvrdne a zledovatí

Použitá literatura:

Munzar, Jan. Malý průvodce meteorologií. 1. vyd. Praha: Mladá fronta, 1989. 248 s., rejstř. Malé encyklopedie.

Astapenko, P.D. a Kopáček, Jaroslav. Jaké bude počasí. 1.vyd. Praha: Lidové nakladatelství, 1987. 303 s. Planeta; Sv.4.

Případně odkazuji na elektronické zdroje:

Meteorologický slovník výkladový a terminologický. Pracovní elektronická verze 8.3 (26. 11. 2012). Dostupné na [http://www.ufa.cas.cz/html/meteo/slovnik_8/index.htm].
SIVS - kód IV. Námrazové jevy. ČHMÚ (26. 11. 2012). Dostupné na [http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/om/sivs/namrazy.html].