Ledňáček

Text dotazu

Proč Ledňáček říční nežije okolo Slatiny nad Zdobnicí??

Odpověď

Dobrý den, počet hnízdících párů ledňáčka říčního se v České republice odhaduje na 300
- 700. V oblasti Orlických hor nebylo hnízdění ledňáčka říčního nikdy prokázáno. Zřídkakdy je zde pozorován. Vzácně se objevuje na Zdobnici a Rokytence, pravidelněji na řece Bělé a Orlici. Ve Slatině byl ledňáček pozorován v letech 1986, 1999 a 2004.

Podrobné informace o ledňáčcích nabízí kniha:
*  Ledňáček říční (Alcedo atthis), jeho ochrana a výzkum. 1.vyd. Vlašim : 02/19 ZO ČSOP Alcedo, 2007. ISBN 978-80-254-0493-5.

Výskyt ptáků v oblasti Orlických hor popisuje publikace:
*  Ptáci Orlických hor s atlasem hnízdního rozšíření = [Ptaki Gór Orlickich = Die Vögel des Adlergebirges = The birds of Orlické Mountains]. 1.vyd. Dobré : Občanské sdružení Libri Dobré ve vydavatelství Eva Kučerová - SEN, 2005. ISBN 80-86483-16-9.

Obrátit se můžete také na Východočeskou pobočku České společnosti ornitologické: http://www.birdlife.cz/index.php?ID=152.