Léčivé účinky kalisie voňavé

Text dotazu

Dobrý den, jaké neduhy léčí kalisie voňavá a jakým způsobem je možné ji preventivně užívat?
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

kalisie voňavá (Callisia Fragrans), nazývaná také zlatý vlas. V tradiční medicíně bývá také označena jako "domácí ženšen".

Pochází z tropické Ameriky, pravděpodobně z Mexika. Dá se také spatřit např. na Havaji, Cookových a Marshallových ostrovech, v Austrálii apod. Dá však bez problémů pěstovat i v bytě.

Užití této rostliny je široké. Léčí prostatu, Alzheimerovu nemoc, Parkinsonovu chorobu, roztroušenou sklerózu, alergie, artrózu, arytmie, astma, bakteriální a virové onemocnění, migrény a bolesti hlavy, bolesti kloubů, bolesti páteře, bolesti uší, zánět nosních mandlí, bolesti zubů, záněty dásní, bradavice, Crohnovu nemoc, reguluje průjmy a zácpy, užívá se při léčbě ženských i mužských pohlavních orgánů, odstraňuje otoky, cukrovku, hojí rány a spáleniny, léčí vysoké horečky, kašel, bolesti v krku, chřipku, angínu, konečník, lymfatické cesty, stimuluje imunitní systém, rozpouští malé ledvinové kameny a písek, mykotická onemocnění, omlazuje buňky a zpomaluje stárnutí, léčí ostruhy, pálení žáhy, podporuje srdce, cévní a žilní systém, snižuje vysoký krevní tlak, odstraňuje syndrom chronické únavy, odstraňuje polypy v nose, vředy, polypy ve střevech a ve žlučníku, léčí oční šedý zákal a snižuje dioptrie, má dobré výsledky při léčení rakoviny, pomáhá komplexně vyčistit organizmus (užívá se při léčbě alkoholové a nikotinové závislosti), léčí slinivku, záněty žaludku, dvanácterníku, slezinu, štítnou žlázu, endokrinní systém, zánět průdušek, žlučníkové kameny, léčí narušenou činnost močového měchýře.

Na internetu můžete získat mnoho receptur na přípravu mastiček, olejíčků, apod. z této rostliny, avšak tato květina má velice silné léčící účinky, z toho důvodu se její užívání doporučuje konzultovat s lékařem.

Použité zdroje

http://www.honzazkrkonos.cz/?page_id=518

http://www.zahradnictvikruh[…]aty-vlas-ean0145-skup05.php

VALÍČEK, Pavel. Rostliny pro zdravý život. 2., upr. vyd. Benešov: Start, 2014. 230 s. ISBN 978-80-86231-60-0.