Latinské názvy rostlin

Text dotazu

Dobrý den, mohl bych se prosím zeptat, co znamená "L." na konci v latinských názvech rostlin? Např.: Hieracium umbellatum L. (jestřábník okoličnatý). Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,
písmeno "L" na konci latinského názvu rostlin označuje autora (případně autory), který jméno vytvořil, použil a platně publikoval, v tomto případě se jedná o vědce Carla Linné. Informace o něm naleznete např. na adrese http://cs.wikipedia.org/wiki/Carl_Linn%C3%A9.

O významu Carla Linné svědčí i tento článek, kde se o používání "L" můžete také dočíst:
" Carl Linné vymyslel dodnes nepřekonaný způsob označování živých organismů (nejen rostlin, ale i živočichů) dvouslovným pojmenováním: rodovým a druhovým jménem. Říká se tomu Binomická nomenklatura a úzkostlivě se dodržuje dodnes. Za oběma latinskými jmény bývá uvedeno také jméno vědce, který rostlinu nebo živočicha takto pojmenoval. Buď plné - nebo ve zkratce. Zkratkou jména Carl von Linné je velké L. Linné sám popsal 7300 rostlin, mezi nimi třeba i běžný strom, habr obecný: Carpinus betulus L. 7300krát se za jejich jménem objevilo jeho velké L. Stejné písmeno žije dodnes i za mnoha jmény živočichů, třeba obyčejné žáby ropuchy: Bufo bufo (L.). Česká přírodověda dílo znamenitého Švéda plně respektuje a hlásí se k jeho odkazu. Ne nadarmo stojí na Linnéově náhrobku: Botanicorum principi, Knížeti botaniků."