Láska, víra, štěstí - latinsky

Text dotazu

Dobrý den,
potřebovala bych vědět, jak se latinsky řekne: Láska, Víra, Štěstí ... víra je myšleno jako obecná, ne věřit přímo v boha, ale tak obecně, věřit v něco co dokážu atd ... Budu Vám opravdu moc vděčná za překlad. Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

 víra je latinsky „fides“; štěstí – „fortuna“, případně i „felicitas“ (ve významu blaha, pocitu štěstí). Pro lásku existuje v latině několik slov: „amor“ (v nejobecnějším významu, ve významu např. manželské či milenecké lásky), „caritas“ (láska k bližnímu), „pietas“, „dilectio“ (láska k rodičům, k dětem, k vlasti apod.).

Zdroj:

Quitt, Z. – Kucharský, P.: Česko-latinský slovník starověké a současné latiny. Praha : Státní pedagogické nakladatelství, 1992.