lakota (etymologie)

Text dotazu

Dobrý den, prosím o přesnou etymologii slova lakota - lakotit se. Domnívám se, že souvisí s Božím přikázáním "Nebudeš dychtit po manželce bližního svého", spíše než s lakomstvím. Děkuji.

Odpověď

Dobry den, etymologický slovník
MACHEK, Václav. Etymologický slovník jazyka českého. Praha: Lidové noviny, 1997.

uvadi:

lakomý, původně 'chtivý něčeho', nyní 'skoupý'. K původnímu významu se vztahuje moravskoslovensky ulakomiť sa na něco.... Odvozeniny lakomost, lakomství, lakomec; jihočesky lakvič... staroslovensky lakoms atp. všude. - Je to participium praesentis (prřípona -o-ms) od slovesa, které je zachováno v staročesky  lákati toužiti ... a je příbuzné s litevsky álkstu álkau álkti hladověti, chtivě toužiti a dále armensky alkalk ubohý, bídný, nuzný....- od lakati je dále lak-ota (lakotný, lakotiti)...

Vasi domnenku, ze souvisi s prikazanim, se nam nepodarilo najit.