Lady Fuckingham

Text dotazu

Dobrý den,
zajímalo by mě, proč se v ČR uvádí Oscar Wilde jako autor knihy Lady Fuckingham, když ji nenapsal? A co se týče samotného díla, skutečně bylo součástí časopisu The Pearl z let 1879-1880 nebo se opět jedná o klamné informace a bylo to celé napsáno v dnešní době?

Odpověď

Dobrý den,

máte pravdu, že v českém překladu je autorství připisováno Oscaru Wildeovi, zatímco v zahraničí jsou s připisováním autorství opatrnější a kniha zde vychází jako dílo anonymního autora.  Bohužel jsme však nenalezli žádnou odbornější studii, která by se tomu problému věnovala. Pravděpodobně se tato nepřesnost dostala do českého literárního prostředí již s prvním překladem Volodi Miljuchina (Vladimíra Mitnera) v roce 1992:

*WILDE, Oscar. Lady Fuckingham. V Praze: Cesty, 1992. 123 s. Nesmrtelní. ISBN 80-85363-38-0. (http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=002271360&local_base=SKC )

Jak uvádí níže uvedený doslov ke knize "Milostná růže", nejednalo se o jediné připsané autorství tohoto překladatele.  Taktéž v případě dalšího díla, které vycházelo na pokračování v časopise The Pearl  pod názvem "La Rose D´Amour", je jasně uveden autor pouze v případě českého překladu.   "Milostná růže" byla v časopise vydávaná jako anonymní, pouze s poznámkou, že jde o překlad z francouzštiny. U nás ovšem vyšel první překlad tohoto románu (překladatel Volodi Miljuchina) s uvedeným autorem, a to Jean de Carreauxem.  Jazykově (i obsahově) jsou si "Milostná růže" a "Lady Fuckingham" podobné. Není proto vyloučeno, že jejich autorem je jedna a táž osoba.

Další českou raritou je název  zmíněného románu. V originále vyšel jako "Lady Pokingham, Or They All Do It". Pouze v českém překladu byl tento název změněn na "Lady Fuckingham".

Většina zdrojů se shoduje na tom, že poprvé byl román "Lady Pokingham" vydán v již zmíněném časopise The Pearl.  První část byla otištěna v prvním čísle (červenec) 1879, poslední vyšla v srpnu (č. 15) roku 1880.

Použitá literatura:

* http://books.google.cz/books?id=aQzed8J-5XkC&pg=PA182&dq=lady+pokingham&hl=cs&sa=X&ei=9FyhU4nNKcv04QTg74GgBQ&redir_esc=y#v=onepage&q=lady%20pokingham&f=false

(Carreaux, Jean des. Milostná růže. 1. vyd. Praha: Dybbuk, 2009. 181 s. [Erotická řada Šíp]; sv. 19. ISBN 978-80-86862-98-9.)

* http://books.google.cz/books?id=8egspfSCgkUC&pg=PA207&dq=lady+pokingham&hl=cs&sa=X&ei=1g-kU6Iaw67sBvyJgdgM&redir_esc=y#v=onepage&q=lady%20pokingham&f=false

(Lady Fuckingham. 1. vyd. Praha: Dybbuk, 2009. 206 s. [Erotická řada Šíp]; sv. 18. ISBN 978-80-86862-97-2. )

* http://books.google.cz/books?id=QzJ3yNVVqtUC&pg=PA360&dq=lady+pokingham&hl=cs&sa=X&ei=1g-kU6Iaw67sBvyJgdgM&redir_esc=y#v=onepage&q=lady%20pokingham&f=false

(SUTHERLAND, J. (1990). The Stanford companion to Victorian fiction. Stanford, Calif, Stanford Univ. Press. )

* http://books.google.cz/books?id=oIRhUfklWkIC&pg=PA564&dq=lady+pokingham&hl=cs&sa=X&ei=1g-kU6Iaw67sBvyJgdgM&redir_esc=y#v=onepage&q=lady%20pokingham&f=false

(Ashbee, Henry Spencer. Bibliography of Forbidden Books -, Svazek 3. Cosimo, Inc., 2007. s. 660. ISBN 1602069719, 9781602069718.)

* http://books.google.cz/books?id=0AVXa3y4ghsC&pg=PA147&dq=lady+pokingham&hl=cs&sa=X&ei=QBOkU4PDA9Lb7AartoHADw&redir_esc=y#v=onepage&q=lady%20pokingham&f=false

(The Sense of Sex: Feminist Perspectives on Hardy. University of Illinois Press, 1993.s. 270. ISBN 0252019407, 9780252019401.)