L. Salač

Text dotazu

Dobrý den,
rád bych zjistil nějaké podrobnosti o ilustrátorovi L.Salačovi. Zabývám se starými pohlednicemi a ty s jeho ilustracemi jsou poměrně žádané. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

podle Slovníku českých nakladatelství 1849-1949 se malíř, grafik, ilustrátor a nakladatel pohlednic Alois Ludvík Salač narodil v Praze v roce 1900 a zemřel v roce 1953, pravděpodobně v Německé spolkové republice. Bývá také uváděn jako Antonín Ludvík Salač, případně A.L.Salač či L.A.Salač.  Byl kmenovým výtvarníkem nakladatelství Karla Chalupy, jeho ilustrace a obálky se uplatnily i v produkci dalších nakladatelství (A.Král, Obelisk, V.Vítek, Jan Kobes, Vojtěch Šeba, Julius Albert, Dr.Hlaváček, Ars, edice Tyrkys knihkupce Jiřího Peterky).

Další životopisné údaje k ilustrátorovi viz: http://www.prostor-ad.cz/pruvodce/praha/sporilov/vytvarni/salac.htm

Několik zmínek o akademickém malíři Salačovi (křestní jméno není bohužel
uvedeno) jsme nalezli i v digitální knihovně Kramerius (http://kramerius.nkp.cz). V roce 1934 angažovaly Ateliery A-B pro dekorativní práce (film.gobeliny, obrazy apod.) ak. malíře Salače, který působil v tomto oboru v cizině a dokonce i v Hollywoodu v atelierech Paramountu na Marathon Street (Český filmový zpravodaj, 26.5.1934, s. 3).
Podle návrhu akad.malíře Salače byly vypracovány plakáty pro hokejové mistrovství světa konané v roce 1938 v Praze (Národní politika, 21.10.1937, s. 14). Bohužel nedokážeme určit, zda jde v obou případech o jednu a tutéž osobu, nicméně předpokládáme, že by tomu tak mohlo být.

V knize "Český filmový plakát 20. století" je uvedeno, že Antonín Salač byl malíř a ilustrátor činný ve 20.a 30.letech, v roce 1937 je doložen v Praze-Spořilově. Ilustroval řadu knih, je také autorem několika plakátů k českým filmům 1934-1938, je možné, že je příbuzným Josefa Salače, autora filmových výprav v téže době.

Podle "Pražského adresáře 1937-1938" bydlel akademický malíř Alois Salač s manželkou Vlastou v Koperníkově 17, Praha XII (tj. Královské Vinohrady).
A.L.Salač ilustroval mimo jiné i pohádkovou knihu, jejíž autorkou byla právě Vlasta Salačová, proto se domníváme, že výše zmíněný záznam z Pražského adresáře by mohl s A.L.Salačem souviset.

V Elektronickém katalogu NK ČR - bázi NKC (https://aleph.nkp.cz/cze/nkc) jsme nalezli záznamy dvou souborů pohlednic od Antonína Salače:

Salač, A. Ludvík, nar. 1900
18 pohlednic v celém archu / A[ntonín] Salač. -- V Praze : Minerva, [1941].
-- [I] list ; v fol.; 50 x 70 cm (14 cm x 9,8 cm) Barevná reprodukce akvarelů

Salač, A. Ludvík, nar. 1900
Skauti v karikatuře : 10 pohlednic / Antonín Salač. -- [S.l. : s.n., 1947].
-- [X] listů ; 8°; 10,5 x 14,8 cm Reprodukce akvarelů

Kromě řady ilustrací je A.L.Salač i autorem alba Slezské jařmo z roku 1925 a nedokončené Školy kreslení, žádné z těchto publikací však neobsahuje bližší informace o autorovi:
* SALAČ, A.L. Slezské jařmo : album čtyřiceti obrazů. Plzeň : Nákladem "České ročenky" v Plzni, 1925.
* SALAČ, A.L. Škola kreslení. Seš. 1-7. Praha : Minerva, [1940-1941].

Jedinou zmínku o Salačovi po druhé světové válce jsme nalezli v článku http://www.cs-magazin.com/knihovna/Dresler%20Slovo%20a%20svet.rtf, je možné, že právě tento článek ve svém dotazu zmiňoval i dr.Raška.P

Použité zdroje

* https://www.slovnik-nakladatelstvi.cz/[…]/alois-ladislav-salac.html
* http://www.slovnik-nakladatelstvi.cz/[…]/albatros-k-chalupa.html
* Český filmový plakát 20. století. V Brně : Moravská galerie ; Praha : Exlibris, c2004. s. 481. ISBN 80-7027-125-6.
* Pražský adresář 1937-1938. V Praze : Státní tiskárna, 1937.