kyselost papíru

Text dotazu

Dobrý den,
staré knihy mají problém - kyselost papíru. Ropadají se. Jaká je norma - jaká kyselost (pH) je ještě dobrá, a jaká špatná?

Odpověď

Dobrý den,

obecně je hodnota pH (potential of hydrogen, tedy potenciál vodíku) vyjádřen na logaritmické stupnici od 0 do 14, kde 7,0 označuje neutrální stav, čísla vyšší než 7 označují zásaditost a nižší než 7 označují kyselost.

Pokud je tedy hodnota pH papíru menší než 7, jedná se o papír kyselý, který má tendence se rozpadat. Dalo by se tedy říci, že hodnota vyšší než 7 je pro papír už „špatná“.

Parametry papíru (vlastnosti pevnosti, alkalita, alkalická rezerva a odolnost proti oxidaci) u kterých se počítá s budoucí archivací nebo dlouhodobým uložením, jsou standardizovány normou ČSN ISO 5127-2003.

Použité zdroje

VRBENSKÁ, Františka. Kyselý papír. In: KTD: Česká terminologická databáze knihovnictví a informační vědy (TDKIV) [online]. Praha : Národní knihovna ČR, 2003- [cit. 2017-06-14]. Dostupné z: http://aleph.nkp.cz/F/?func[…]0001747&local_base=KTD.

VRBENSKÁ, Františka. PH papíru. In: KTD: Česká terminologická databáze knihovnictví a informační vědy (TDKIV) [online]. Praha : Národní knihovna ČR, 2003- [cit. 2017-06-14]. Dostupné z: http://aleph.nkp.cz/F/?func[…]0001746&local_base=KTD.