Kuliferda

Text dotazu

Co se přesně pojmem "kuliferda" v češtině rozumí? Jde o pojem významově ustálený nebo variabilní?

Odpověď

Dobrý den, výklady pojmu kuliferda ze tří zdrojů posílám viz níže. Myslíme si, že tento pojem je v češtině významově ustálený.

Ale protože jsme knihovníci, nikoliv jazykoví specialisté, pro odborný jazykový výklad se prosím obraťte na jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český Akademie věd: http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/

kuliferda

dělení: ku-li-fer-da

rod: m. živ.

jednotné číslo

množné číslo

1. pád

kuliferda

kuliferdové

2. pád

kuliferdy

kuliferdů

3. pád

kuliferdovi

kuliferdům

4. pád

kuliferdu

kuliferdy

5. pád

kuliferdo

kuliferdové

6. pád

kuliferdovi

kuliferdech

7. pád

kuliferdou

kuliferdy

příklady: Ty kuliferdo jeden!

V internetovém Slovníku spisovného jazyka českého bylo nalezeno:

 kuliferda, -y m. expr. čtverák, lišák, chytrák: („je to kuliferda“)

Pramen: http://prirucka.ujc.cas.cz/?slovo=kuliferda&Hledej=Hledej

kuliferda = čtverák

Asi souvisí s valašským, slovenským „kulifaj“ s různými hanlivými významy. Původ nejasný.

Pramen: REJZEK, Jiří. Český etymologický slovník. Leda, 2001. 752 s. ISBN: 80-85927-85-3.

kulifaj = valašský, slovenský: loudal, nimra; ve slovenštině nadávka hloupému, též větroplach, sprosťák (posměšný název zemana), staroch. Sem patří i kuliferda = chytrák

Pramen: MACHEK, Václav. Etymologický slovník jazyka českého. Praha: NLN, 1997. 866 s. ISBN: 80-7106-242-1