které knihy napsal F. Šrámek a P. Bezruč v období Fin de siecle?

Text dotazu

Prosím, které knihy mi poslouží jako podklad k interpretaci mužsko-ženských vztahů (především misogynní tendence) v díle Šrámka a Bezruče v jejich tvorbě v období konce století. Tedy v době od 1890 - 1900 až 1910. Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

jako podklad by Vám mohla posloužit následující díla Fráni Šrámka z přelomu století s tematikou vztahů:

ŠRÁMEK, Fráňa a Jaroslav KABEŠ. Rozbolestněný ženami: básně. Praha: Mladá fronta, 1964, 42 s.

  • Tato kniha sice vyšla v roce 1964, ale v poznámce se píše, že je vydána na základě rukopisu z roku 1905.

MAHEN, Jiří. Juanův konec. V Praze: Nakladatelské družstvo Máje, [mezi 1901 a 1925]. 94 s. Divadelní knihovna Máje; sv. 23.

  • V tomto svazku vyšla spolu s divadelní hrou Jiřího Mahena také hra Fráni Šrámka Červen.
  • K výše uvedenému dramatu Vám také doporučujeme tuto diplomovou práci na téma divadelních her Fráni Šrámka:

LICKOVÁ, Kateřina. Dramata Fráni Šrámka Červen, Léto a Měsíc nad řekou [online]. Brno, 2015 [cit. 2016-02-08]. Diplomová práce. Masarykova univerzita, Pedagogická fakulta. Vedoucí práce Jiří Poláček Dostupné z: <http://is.muni.cz/th/350657/pedf_m/>.

ŠRÁMEK, Fráňa. Sláva života. Praha: Nový kult, 1903. 16 s. Knihovna Nového kultu; roč. 3, č. 3 [9].

ŠRÁMEK, Fráňa. Sedmibolestní. Na Král. Vinohradech: Moderní bibliotéka, 1904. 92 s.

ŠRÁMEK, Fráňa. Ejhle člověk..!: tři pravděpodobné episody ze života krotkého člověka. Praha: Stanislav K. Neumann, 1904. 43 s. Knihovna revolucionářů; sv. 2.

ŠRÁMEK, Fráňa. Kamení, srdce a oblaka: povídky. Král. Vinohrady: F. Šrámek, 1906. 65 s.

ŠRÁMEK, Fráňa. Stříbrný vítr: román. V Praze: Nákladem Grosmana a Svobody, [1910?]. 363 s. Slunečnice. Knihovna "Noviny"; roč. 2., sv. 1.

…a díla Petra Bezruče

BEZRUČ, Petr. Slezské písně. 2. vyd. Brno: Nový lid, [mezi 1901 a 1920]. 127, 5 s.

Ze Slezských písní lze uvést tyto básně (s tématem vztahu k ženám a spadající do období 1890-1910):

Maryčka Magdonova

Návrat

Sviadnov

Jen jedenkrát

Labutinka

Názvy výše uvedených básní, které popisují nebo jsou inspirovány vztahem k ženám, jsme našli v tomto dokumentu:

SLAVICKÝ, Jaroslav. Petr Bezruč a ženy: inspirace Věčného ženství v hudbě a zpěvu: krása Věčného ženství veršem Petra Bezruče. Adamov: Záv. klub ROH Adamovských strojíren, 1969, 35 s.

Dále Vám k této problematice můžeme doporučit další dokumenty s rozbory děl, případně životopisy autorů:

Šrámek

KNAP, Josef. Fráňa Šrámek. Praha: Fr. Borový, 1937, 33 s.

Knížka o Šrámkovi. Praha: Fr. Borový, 1927, 162 s.

  • (Zde například kapitola Milostné osudy v díle Fráni Šrámka a další)

BURIÁNEK, František. Fráňa Šrámek: studie s ukázkami z díla. 1. vyd. Praha: Melantrich, 1981, 292 s.

ŠRÁMEK, Fráňa, Stanislava MAZÁČOVÁ a Mojmír OTRUBA. Výbor z díla. 1. vyd. Praha: Československý spisovatel, 1978, 627 s.

  • (Zde byste mohla některé informace najít v doslovu, který je poměrně obsáhlý)

BURIÁNEK, František. Bezruč - Toman - Gellner - Šrámek: studie o básnících počátku našeho věku. Praha: Čsl. spisovatel, 1955, 279 s.

  • (V úvodní části knihy je uvedeno stručné srovnání a společné rysy těchto autorů)

Bezruč

MARTÍNEK, Vojtěch. Petr Bezruč: literární studie. 2. vydání. Moravská Ostrava: Perout, 1924, 149, ii s.

POLÁK, Josef. Petr Bezruč. Praha: Melantrich, 1977, 236 s., 32 s. il.

BURIÁNEK, František. Petr Bezruč. Praha: Čs. spisovatel, 1987, 255 s.

Další zdroje byste mohla najít v repozitářích závěrečných vysokoškolských prací, například:

JANSKÁ, Šárka. Mládí v díle Fráni Šrámka [online]. Praha, 2008 [cit. 2016-02-08]. 88 s. Dostupné z: https://is.cuni.cz/webapps/zzp/detail/58465. Vedoucí práce Jaroslava Hrabáková.

Repozitář závěrečných prací Masarykovy univerzity:

http://theses.cz/

Repozitář závěrečných prací Univerzity Karlovy:

https://is.cuni.cz/webapps/zzp/search/?tab_searchas=basic&lang=cs