Krystal

Text dotazu

je možné si doma -vypěstovat- krstal? jak a z čeho?

Odpověď

Dobrý den,
nerosty (neživé přírodniny) jsou tvořeny prvky a chemickými sloučeninami, většina nerostů se v přírodě vyskytuje v krystalickém stavu - tvoří nerosty.

Doporučujeme Vám stránky International Union of Crystallography (http://www.iucr.org/), kde najdete mnoho zajímavých informací a několik textů přeložených do češtiny. Zde mimo jiné najdete návod, jak si "vypěstovat" krystal:
http://www.iucr.org/education/pamphlets/20/full-text-czech.

Krystal lze vytvořit např. z roztoků.

Příprava krystalů z roztoku NaCl

Dejte tři čajové lžičky soli do sklenice naplněné z jedné třetiny vodou.
Dobře rozmíchejte. Většina soli se rozpustí a utvoří roztok soli ve vodě, ale část zůstane na dně nádoby a roztok se zdá zakalený. Nechte směs stát přes noc. Ráno bude roztok čirý. Přelijte čirý roztok opatrně do široké nádoby, abyste nepohnuli usazeným zbytkem na dně. Pevný zbytek vyhoďte.
Nechte čirý roztok stát nezakrytý několik dní. Dané množství jakéhokoliv rozpouštědla jako je voda, udrží v roztoku určité množství sloučeniny. Toto množství sloučeniny vytvoří v roztoku nasycený roztok. Je-li množství sloučeniny menší, je roztok nenasycený. V některých případech sloučenina potřebuje zárodek - velmi malý krystalek většinou stejného složení, který způsobí počátek krystalizace pevné látky z roztoku. V případě, kdy nasycený roztok stojí a rozpouštědlo se vypařuje, roztok se stává přesyceným. V přesyceném roztoku způsobí přídavek malého množství rozpouštěné sloučeniny vyloučení jejího přebytku na dně nádoby. Částice, které se postupně vylučují z roztoku, jsou krystaly soli.

Pokud Vás zajímají krystaly, tak doporučujeme např. tyto knihy či jakékoliv učebnice geologie a mineralogie:

*KRATOCHVÍL, Petr. Krystaly, jejich vznik a použití : určeno absolventům stř. škol jako příprava ke studiu fyziky na vys. škole. 1. vyd. Praha :
SNTL, 1963.

*ZIMÁK, Jiří.Vznik a vývoj krystalu. 1. vyd. Olomouc : Univerzita Palackého, 1995. 35 s.