Kronika česká Václava Hájka z Libočan

Text dotazu

Vážení, v uvedené publikaci vydané Odeonem, 1981 není celý text kroniky. Měl bych ale zájem o Hájkovo líčení událostí kolem r. 1241, za vpádu Mongolů do Polska a na Moravu. Je tato pasáž někde dostupná? Děkuji za vaše dosavadní velmi dobré služby a těším se, že i tentokrát mně poradíte.

Odpověď

Dobrý den, možnosti jsou víceméně dvě. Jednak vydání Hájkovy kroniky z r. 1819 je volně dostupné na portálu Kramerius:
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/handle/ABA001/21153944. Tam bude asi obtížnější vyhledat konkrétní stránku, ale doporučujeme rejstřík vzadu v knize, a eventuálně zkusit fulltextové vyhledávání v systému Kramerius, pokud znáte konkrétní slova z příslušného textu (nemusí fungovat spolehlivě).

Dále existuje čtyřsvazkové vydání V. Flajšhanse z  let 1918 - 1933. To je dostupné v NK ČR ve studovně rukopisů a starých tisků (ve volném výběru).

     Vaclava Hajka z Libocan Kronika Ceska. I, Uvod. R. 644-904. Doba pohanska / Podle orig. z r. 1541 vyd. V. Flajshans. -- Praha : Ces. Akademie pro vedy, slovesnost a umeni : Bursik a Kohout [distributor], 1918. -- 2 l., LXII s.,1 l., 368 s. : obr.

     Vaclava Hajka z Libocan Kronika Ceska. 2, Zanik pohanstvi. R. 905-1100 / podle orig. z r. 1541 vyd. V. Flajshans. -- Praha : Ces. Akademie pro vedy, slovesnost a umeni : Bursik a Kohout [distributor], 1923. -- 1 l., 482 s. : obr. ; 18 cm

     Vaclava Hajka z Libocan Kronika ceska. III, Cechy vevodske : r. 1101-1253 / podle originalu z r. 1541 vydal V. Flajshans. -- V Praze : Ceska akademie ved a umeni, 1929. -- 458 s. : il. ; 8

     Vaclava Hajka z Libocan Kronika ceska. IV, Cechy kralovske r. 1254-1347 / podle originalu z roku 1541 vydal V. Flajshans. -- V Praze : Ceska akademie ved a umeni, 1933. -- 410 s. ; 8.