Krize dětského výtvarného projevu

Text dotazu

Dobrý den, potřeboval bych poradit s výběrem vhodné literatury k diplomové práci na téma krize dětského výtvarného projevu a výtvarný projev dětí v 7 a 8 ročníku ZŠ. mockrát děkuji za tipy

Odpověď

Dobrý den,

Potřeboval jste nějakou literaturu k tématu krize dětského výtvarného projevu. Tato tematika je většinou obsažena v různých formách v didaktikách výtvarné výchovy, dávám do seznamu záměrně i poněkud starší tituly, nicméně stále kvalitní např. o odkazu I. Zhoře píše v odborné literatuře i v 21. století...
Takže zasílám články a knihy, které by se mohly hodit. Podotýkám ale, že toto téma je zřejmě řešeno i celkovou koncepcí VV právě od 80.-90. let, sama jsem studovala VV na Pedagogické fakultě a již tehdy se zohledňovalo v didaktických postupech, zvláště v projektové metodě apod. V dnešní době nejrůznějších médií (PC, fotografie) a možností využít nejrůznějších prostředků pro rozvoj kreativity a výtvarného citu, zřejmě již není tak palčivá, ale to je můj osobní názor.
Doporučuji také články z časopisu Výtvarná výchova, kde v souvislosti s didaktikou najdete celou řadu článků teoretiků výtvarné výchovy a možností praktických řešení tohoto vývojového období u dětí.

Přílohy