kritické myšlení - ošetřovatelství

Text dotazu

Prosím o pomoc při vyhledání literatury k tématu
kritické myšlení, pokud možno ve spojení s oborem ošetřovatelství.
Děkuji mnohokráte!

Odpověď

Dobrý den,

k tématu kritického myšlení v ošetřovatelství jsme nalezli pouze jednu knižní publikaci, která se mu zčásti věnuje, a pak prostřednictvím různých zdrojů několik článků. Uvádíme také některé publikace, které se zabývají kritickým myšlením obecně. Záznamy publikací pocházejí z elektronického katalogu Národní knihovny ČR (http://aleph.nkp.cz/cze/nkc ), možnosti výpůjčky v NK ČR jsou u každého z nich uvedeny pod ikonou Exempláře.

Dostupnost dokumentů ve fondech jiných českých knihoven lze ověřit prostřednictvím Souborného katalogu ČR (http://aleph.nkp.cz/cze/skc ) nebo portálu Jednotné informační brány (http://www.jib.cz ).

* TÓTHOVÁ, Valérie a kol. Ošetřovatelský proces a jeho realizace. Praha: Triton, 2009. 159 s. : il. ; 24 cm + 1 CD-ROM. ISBN 978-80-7387-286-1.

Obsah: http://toc.nkp.cz/NKC/201002/contents/nkc20092009984_1.pdf

O kritickém myšlení obecně:

BOWELL, Tracy; KEMP, Gary. Critical thinking : a concise guide. London : Routledge, 2010. x, 294 s. : il. ; 26 cm. ISBN 978-0-415-47182-4 (váz.). ISBN 978-0-415-47183-1 (brož.).

* kritické myšlení * logika * filozofie jazyka * argumentace * učební texty

SZYMANEK, Krzysztof. Umění argumentace : úlohy na zkoumání argumentů / Krzysztof Szymanek, Krzysztof A. Wieczorek, Andrzej S. Wójcik ; [z polského originálu ... přeložil Jan Štěpán]. -- 1. české vyd.. -- V Olomouci : Univerzita Palackého, 2004. 148 s. ; 24 cm. (Učebnice). ISBN 80-244-0834-1 (brož.)

* argumentace -- úlohy * kritické myšlení * formální logika * příručky

Critical thinking and learning [elektronický zdroj] / edited by Mark Mason. Malden, MA : Blackwell Pub., 2008. x, 134 p. ; 25 cm. ISBN 978-1-4051-8107-5 (pbk. : alk. paper) (chyb.)

Obsahuje: Critical thinking and learning / Mark Mason -- Kinds of thinking, styles of reasoning / Michael A. Peters -- Culture, cognitive pluralism and rationality / Colin Evers -- Is there a geography of thought for East-West differences? why or why not? / Ho Mun Chan and Hektor K. T. Yan -- False dichotomy? 'Western' and 'Eastern' concepts of scholarship and learning / Janette Ryan and Kam Louie -- Learning, empowerment and judgement / Michael Luntley -- Is Popper's falsificationist heuristic a helpful resource for developing critical thinking? / Chi-Ming Lam -- Critical thinking as a source of respect for persons: a critique / Christine Doddington -- Re-conceptualizing critical thinking for moral education in culturally plural societies / Duck-Joo Kwak.

ebrary (firma)

* kritické myšlení * elektronické knihy

LIPMAN, Matthew S. Thinking in education [elektronický zdroj]. New York : Cambridge University Press, 2003. -- xii, 304 p. : ill. ; 24 cm. ISBN 0-521-81282-8 (HB) (chyb.). -- ISBN 0-521-01225-2 (PB) (chyb.)

* kritické myšlení * myšlení * tvůrčí myšlení * elektronické knihy

Poslední dva výše uvedené dokumenty jsou elektronické publikace dostupné v rámci placené databáze ebrary Academic Complete (http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_infozdr.php3#ebrary ), kterou mohou v plném rozsahu využívat pouze registrovaní uživatelé NK ČR s platným čtenářským průkazem, a to v prostorách NK ČR nebo přes vzdálený přístup i mimo budovu knihovny. Odkazy na obě možnosti přístupu k e-knihám jsou v elektronickém katalogu k dispozici u jednotlivých záznamů.

Po jednom článku obsahují také databáze ANL - Články v českých časopisech, novinách a sbornících (http://aleph.nkp.cz/anl) :

* ZELENÍKOVÁ, Renáta. Kritické myslenie v ošetrovateľstve. In: Cesta k profesionálnímu ošetřovatelství : sborník příspěvků 1. Slezské konference ošetřovatelství s mezinárodní účastí ; [odpovědný redaktor Alexandra Archalousová] / kolektiv autorů. Opava : Slezská univerzita, 2006. ISBN 80-7248-388-9. -- s. 107-109.

Bibliographia Medica Čechoslovaca - BMČ (http://www.medvik.cz/bmc/) :

* STEHLÍKOVÁ, Jaroslava; TREŠLOVÁ, Marie. Využití role sestry rozhodovatelky v praxi v Jihočeském regionu. In: Florence. 2010, roč. 6, č. 4, s. 40-43. ISSN: 1801-464X.

rozhodování - rozhodování organizační - lidé - interpersonální vztahy - zdravotní sestry v klinické praxi (psychologie, statistika a číselné údaje)

- péče o pacienty týmová - dotazníky kvalita péče - multidisciplinární tým - kritické myšlení - rozhodovací proces - rozhodovací role sestry

A katalog Knihovny Národního centra ošetřovatelství a nelékařských zdravotnických oborů (http://www.nconzo.cz/web/knihovna/7) :

* HLAVÁČOVÁ, Marie; HOROVÁ, Hana; PAVLÍKOVÁ, Pavla. Metody RWCT a jejich využití ve vzdělávání sester. In: Florence. 2006, roč. 2, č.10, s.46-48, ISSN 1801-464X.

-metody vyučovací; RWCT; myšlenkové mapy; kritické myšlení

Další odkazy na články jsme nalezli také pomocí internetu, v některých případech včetně plných textů:

*VALENTOVÁ, M. Kritické myšlení a model E-U-R ve výuce bakalářského studijního programu ošetřovatelství s aplikací na téma umírání a smrt. In Zborník z 2. medzinárodnej vedeckej konferencie Ošetřovatelství 21. storočia. Nitra, 2007. ISBN 978-80-8094-185-7.

* TREŠLOVÁ, Marie. Kritické myšlení ve výuce ošetřovatelství. In: Ošetřovatelství. 2003, č. 1-2, s. 36-37. Dostupný také z WWW:

< http://zsf.osu.cz/uom/dokumenty/uom-publikace/trendy-ii-2003.pdf >

* VOROŠOVÁ, G.: Příprava sestry na diagnostiku a kritické myšlení. In: Výchova a vzdělávání v ošetřovatelství.. Sborník příspěvků vědecké konference.Trenčín, 2008. ISBN 978-80-8075-265-1.

* http://www.pouzp.cz/text/cs/podpora-kritickeho-mysleni-a-pouzivani-aktivizacnich-metod-ve-vyuce-osetrovatelstvi.aspx

* http://magister.wbl.sk/Manazment-Skrla.doc