kritéria vyhledávání

Text dotazu

Jestliže hledám publikaci vydanou v období Protektorátu Čechy a Morava, jak označím zemi?

Odpověď

Dobrý den, na Váš dotaz nelze napsat obecnou odpoveď, neboť každá databáze, případně portál mají pro vyhledávání nastavená vlastní kriteria.
Obecně pro katalogy knihoven platí, že nabízejí vyhledávání pomocí standardních polí (autor, název, klíčová slova - předmětová hesla, nakladatelské údaje atd.), tato pole lze většinou použít i pro další upřesnění vyhledávání (další možná pole: jazyk dokumentu, rok vydání, atd.).

Pokud bychom vzali za příklad online katalog naší knihovny, bázi NKC http://sigma.nkp.cz/F, tak vyhledávat dokument lze pomocí všech polí, které systém nabízí - viz naskenovaná příloha. Pokud hledáte knihu vydanou ve Vámi uvedeném období na našem území, můžete omezit vyhledávání jazykem dokumentu (čeština - cze, němcina - ger) a rokem vydání. Náš katalog na úvodní stránce obsahuje základní nápovědu pro vyhledávání, více naleznete po aktivaci odkazu na horní liště - Nápověda.
Náš systém nabízí i kódy země vydání (přehled kódů v našem systému je k dispozici v Nápovědě, odkaz na horní liště), ale vzhledem k tomu, že v různých zemích mohou vycházet publikace v různých jazycích, preferuje většina uživatelů kódy jazyků.

Pokud hledáte publikaci vydanou mimo naše území, doporučujeme vyhledávat přímo v databázi národní knihovny té konkrétní země, případně pro Evropu využít portál The European Library - http://search.theeuropeanlibrary.org/portal/en/index.html (přes odkaz Libraries se dostanete k jednolivým evropským národním knihovnám).
Pokud chcete poradit konkrétněji, musíte sdělit další informace o hledaném dokumentu.