Kristiánova legenda

Text dotazu

Dobrý den. Jaký měla Kristianova legenda vliv na pozdější autory? Děkuji

Odpověď

Dobrý den, otázka vlivů Kristiánovy legendy na pozdější autory je složitějším problémem a její zodpovězení by zřejmě vyžadovalo odbornější znalostí v oblasti českých dějin a dějin české literatury. Bohužel, nepodařilo se nám v literatuře najit odpověď na Váš dotaz.
Dáme-li za pravdu teze o pravdivosti legendy (někteří badatele v čele s Josefem Dobrovským považují Kristiánovu legendu za falzum z 14. století), Kristiánův spis jistě ovlivnil Kosmovu kroniku. Rozšířený je názor, že Kristiánův text přemyslovské legendy posloužil Kosmovi za kostru vlastního vyprávění, kterou doplnil na základě literárních vzorů a vlastních fabulací.
Zda se také, že Kristiánova legenda měla vliv na tematiku Kosmovy kroniky - dle badatelů Kosmas výrazně navazuje na starší text, v němž jsou obsaženy informace o období od Bořivojova křtu do umučení sv. Václava.

Více o Kristiánově legendě se dočtete v následujících publikacích:

Třeštík, D.: Počátky Přemyslovců : vstup Čechů do dějin (530-935). Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 1997

Polanský, L. - Sláma, J. - Třeštík, D.(edd.): Přemyslovský stát kolem roku 1000 : na paměť knížete Boleslava II. (+ 7. února 999). Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 2000

Koelln, H.: Přemyslovská pověst v Kristiánově legendě a v Kosmově kronice. In: Bibliotheca Strahoviensis, 1996, č. 2, s. 111-122

Třeštík, D.: Bratrovrahův syn, mnich Kristián : Jiřímu Slámovi k sedmdesátinám. In: Dějiny a současnost, 1999, č. 6, s. 6-10

Tatíček, V.: Boleslavské atentáty : Atentát třetí : Případ Vojtěch a Kristiánova legenda. Praha: Propos, 2001

Můžete se také zkusit obrátit na odborníky, např. na Historický ústav Akademie věd ČR (http://www.hiu.cas.cz/, e-mail: bucharova@hiu.cas.cz).