Kriminální rada Josef Mareš

Text dotazu

arkus Pape píše v knize A nikdo vám nebude věřit - dokument o koncentračním táboře Lety u Písku o karkus Pape píše v knize A nikdo vám nebude věřit - dokument o koncentračním táboře Lety u Písku o kriminálním radovi Josefu Marešovi (18. 3. 1891 - 11. 12. 1963), který podle něj byl významným policejním expertem na Romy a "Před válkou, během ní i po ní uveřejňoval rasistické články v odborných policejních časopisech.", uvádí ale pouze jeden v časopise Kriminalistika 6-7/1948. Mám proto tři dotazy:
- je možné dohledat články Josefa Mareše přes některou databázi? (zkoušel jsem ANL, leč neúspěšně) existuje nějaká sekundární literatura k této postavě?
- jaké dobové časopisy by bylo možné označit za "odborné policejní časopisy"?
- má Národní knihovna časopis Kriminalistika z roku 1948 (6-7/III), případně z předcházejících let? (hledal jsem jej přes databázi seriálů a našel jsem jen "Kriminalistika : časopis pro kriminalistickou teorii a praxi", od roku 1993, s tím, že v roce 1993 se jedná o ročník 26, což by znamenalo, že pokud se časopis nepřejmenoval nebo neměl přerušenou perioditu, pak se jednalo o jiný časopis než o ten, který vycházel v roce 1948.

Mockrát děkuji za jakoukoli pomoc.(18. 3. 1891 - 11. 12. 1963), který podle něj byl významným policejním expertem na Romy a "Před válkou, během ní i po ní uveřejňoval rasistické články v odborných policejních časopisech.", uvádí ale pouze jeden v časopise Kriminalistika 6-7/1948. Mám proto tři dotazy:
- je možné dohledat články Josefa Mareše přes některou databázi? (zkoušel jsem ANL, leč neúspěšně) existuje nějaká sekundární literatura k této postavě?
- jaké dobové časopisy by bylo možné označit za "odborné policejní časopisy"?
- má Národní knihovna časopis Kriminalistika z roku 1948 (6-7/III), případně z předcházejících let? (hledal jsem jej přes databázi seriálů a našel jsem jen "Kriminalistika : časopis pro kriminalistickou teorii a praxi", od roku 1993, s tím, že v roce 1993 se jedná o ročník 26, což by znamenalo, že pokud se časopis nepřejmenoval nebo neměl přerušenou periodicitu, pak se jednalo o jiný časopis než o ten, který vycházel v roce 1948.

Mockrát děkuji za jakoukoli pomoc.

Odpověď

Dobrý den,

dohledat články vydané před rokem 1945 je velmi obtížné, neboť pro toto časové období neexistuje článková bibliografie, ta začala být v Národní knihovně ČR budována až po roce 1945. V Referenčním centru NK ČR  je po předchozí domluvě možné nahlédnout do výběrová článková bibliografie 1945 - 1952:http://www.nkp.cz/sluzby/retrospektiva1945-1952 a tištěné výběrové článkové bibliografie 1953 - 1991:http://www.nkp.cz/sluzby/ccc-rejstriky

Fulltextově je též možné vyhledávat v již digitalizovaných dokumentech v rámci systému Kramerius:http://kramerius.nkp.cz

Sekundární literaturu k osobě policejního rady Josefa Mareše se nám bohužel nepodařilo nalézt. Více informací k dané osobě by mohly přinášet níže uvedené publikace o romském holokaustu:

* NEČAS, Ctibor. Andr'oda taboris: tragédie cikánských táborů v Letech a v Hodoníně. 1. vyd. Brno: Masarykova univerzita, 1995. 163 s. ISBN 80-210-1092-4.

* Historikové a kauza Lety. Vyd. 1. Praha: Academia, 1999. 40 s., [34] s. faksim. ISBN 80-200-0748-2.

* NEČAS, Ctibor. Holocaust českých Romů. Vyd. 1. Praha: Prostor, 1999. 173 s., [32] s. obr. příl. ISBN 80-7260-022-2.

* HANZLÍKOVÁ, Renata. Lety: život za plotem. Nymburk: Vega-L, 2010. [16] s. ISBN 978-80-87275-18-4.

* POLANSKY, Paul. Tíživé mlčení: svědectví těch, kteří přežili Lety. Vyd. 1. Praha: G plus G, 1998. 253 s. ISBN 80-86103-13-7.

Další literatura a vhodné informační zdroje k tématu - vizhttp://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste/aba001/2013/literatura-k-tematu-koncentracni-tabor-v-hodonine-u-kunstatu

Před válkou vycházelo několik policejních časopisů. Česká retrospektivní bibliografie. Řada 2, Časopisy České republiky 1919-1945 uvádí mimo jiné následující:

(od: cca 30. léta - )

Bezpečnostní služba, Československý detektiv, Četnické listy, Četnický obzor, Četnický oznamovatel, Nový věstník československé stráže bezpečnosti, Policejní oznamovatel, Policejní rozhledy, Detektiv, Gendarmerieverordnungsblatt. Věstník četnictva, Časopis policie a četnictva Protektorátu Čechy a Morava, Stráž bezpečnosti, Věstník četnictva

Německy psané: Anordnungen der Generalkommandanten der uniformierten Protektoratspolizei,  Anordnungen für die uniformierte Protoratspolizei, Auszug aus der Sammlung der Gesetze und Verordnungen. Výbor ze Sbírky zákonů a nařízení důležitých pro službu četnictva,  Zeitschrift für die Protektorats-Polizei

Ověřit jejich dostupnost v českých knihovnách můžete prostřednictvím:

Databáze - Periodika vydávaná v českých zemích:https://aleph.mzk.cz/F/DLBXXF3Y9QLEVHVJFLCALTFCU1FI7RG3CHIDN291LVUFMLEDIQ-01965?func=file&file_name=find-b&local_base=sbp01_per

Souborného katalogu ČR - seriály: http://aleph.nkp.cz/cze/skcp bibliografie - KUBÍČEK, Jaromír, ed. a kol. Česká retrospektivní bibliografie. Řada 2, Časopisy. Díl 2, Časopisy České republiky 1919-1945 (CERBI C2). Brno: Sdružení knihoven ČR, 2006-2007. 4 sv. ISBN 80-86249-26-3.

V Národní knihovně ČR:

Online katalog ČR- seriály: http://aleph.nkp.cz/cze/nkcp Naskenované katalogy: Generální katalog I. a III.:http://katif.nkp.cz/

Časopis Kriminalistika vlastní dle níže uvedeného záznamu pouze Moravská zemská knihovna v Brně:https://aleph.mzk.cz:443/F?func=direct&doc_number=000040360&local_base=SBP01&format=999